На мобилната индустрия често се гледа като чиста и освободена от проблеми област, но последния доклад от makeITfair разобличава това и ни представя една по-различна версия на нещата.
Според проучване упълномощено от лобиращата групировка makeITfair, млади работници в сферата на електрониката в Азия боравят с химикали без защитни механизми, задължавани са да работят в нечовешки овъртаим часове, за да покриват базови нужди и често са наказвани ако правят грешки.
Проучването, което изучава работните условия в 6 фабрики, произвеждащи компоненти за Nokia, Samsung, Motorola, LG, Sony Ericsson и за Apple iPhone в Китай и Филипините, разкри, че работните условия там нарушават националните права, конвенциите на International Labour Organization, както и кодовете на самите мобилни компании с неща като повече работни часове и употребата на рискови химикали.
Докладът от makeIT твърди, че работниците често работят 10 до 12 часа дневно, 6 до 7 дни в седмицата, а минималните надници са едва ли не стандарт.
Според представител на Fair Trade Center, „ Мобилните компании могат да допринесат за промени чрез техните етични кодекси, произволни проверки и контрол. Но генералните промени няма да настъпят докато на работниците не се разреши открито да изразяват своите мнения.”
Източник: telecomtiger.com