Снощи, Google официално представиха следващия голям ъпдейт на Android операционната система. Разбира се, не разкриха името му, но всички знаем, че ще започва с “O”. Google пуснаха и версии на Android O, към разработчиците за Google Pixel, Google Pixel XL, Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus Player и Pixel C.
Финалната версия на Android O – през есента.
Новия Android O е фокусиран към подобряване на живота на батерията, уведомленията, по-добро взаимодействие с клавиатури и приложенията на Chromebook. С течение на времето, ще разбираме все повече екстри, но сега – ето Ви топ 5 от функциите в Android O.
Picture-in-picture (PIP)
Дисплеите на смартфоните ни стават все по-големи, като по този начин предоставят повече площ за управление на потребителите. Google смятат, че потребителите могат да използват две приложения едновременно (едно върху друго) и отговорът е PIP.
PIP позволява на потребителите да гледат видео, докато използват друго приложение. Функцията не е нова, но до момента бе налична само за Android TV.
Адаптивни икони
Android O носи и важна, визуална екстра. Иконите ще могат лесно да се адаптират към средата в която са, независимо дали устройствата са на Samsung, LG или друг производител.
Google пускат кръгли икони към собствените си устройства, но всеки производител на смартфони има собствена визия по въпроса. Адаптивните икони ще позволят на разработчиците да интегрират иконите на приложенията си със съществуващия скин (потребителски интерфейс) на всяко устройство.
“Вече можете да създавате адаптивни икони, които системата да показва в различни форми, базирани на избраната маска от устройството” Google
API-та за автоматично попълване на полета
С Android O, Google улесняват използването на приложения за пазене на пароли. С новите autofill API-та, се добавя автоматично попълване на полетата, което означва, че ако дадете разрешение – дадено приложение за пазене на пароли, автоматично ще взема данните Ви и ще ги запазва.
Ограничаване на фоновите процеси
В Android O, Google правят и крачки към оптимизиране на работата на приложенията във фонов режим. Компанията твърди, че е поставила допълнителни рестрикции на това, какво могат да правят приложенията във фонов режим. Областите са три – броадкасти, фонови процеси и местоположение. Твърдят, че с прилагането на тези ограничения, приложенията ще имат минимален влияние върху батерията на устройствата (докато са на фонов режим разбира се).
Уведомителни канали (известия)
С каналите за известия, Google изпозлват познанията си от мейл клиента си и го използват в Android O. Новата функция ще донесе “категории” при известията. Разбира се, ще предостави на потребителите възможност да блокират или променят поведението на конкретен канал за уведомления.