MWC 2014 определено беше събитие, изпълнено с емоции. Едно наистина прекрасно събитие. Samsung са били с изключително присъствие на конгреса с един огромен щанд и няколко по-малки, в различните изложбени зали. Докато основния щанд е наблягал на Android продуктите на компанията и дългоочаквания Galaxy S5, един от по-малките е бил предназначен за Tizen. Всъщност са били показани и реални Tizen смартфони и благорение на колегите от arstechnica, ще Ви покажем един от тях.
Демонстрацията на видеото по-горе е върху прототип, чийто хардуер е много сходен с този на Galaxy S4. Tizen е Linux базирана операционна система, разработена основно от Samsung и това една доста сериозна причина, за опитът на корейците да се измъкнат от Android и да предпочетат нея. Вероятно би било чудесно за тях да имат огромно парче от пазарния дял, да разполагат изцяло със софтуера и хардуера, като не се налага да се допитват и/или договарят с Google.
А сега и за самата Tizen… Всъщност, едва ли е изненада, че Tizen е като копие на Android. Изглежда почти като Android и има потребителско изживяване почти като това при Android. Естествено, представете много подобна навигация и изглед от Android, но без екосистемата. Или поне без екосистемата на Google..
Samsung са саложили на същата конфигурация при бутоните за управление на смартфона с три бутона под екрана – MENU, HOME и BACK. Отново има App Drawer, начални екрани, идентичен нотификационен център и уиджети, като на видеото ще видите, че последните могат да бъдат оръзмерявани.
Натискане със задържане на Home бутона, ще изведе Recent Apps, също както при Android смартфоните, но миниатюрите тук са визуализирани като решетка, вместо като списък. Затварянето е или със слайд, или с малкия символ “–“.
Samsung са добавили дори Multi-Window функционалност в Tizen, позната ни от смартфоните на компанията с Android. Със задържане на Back бутона пък, се стартират и “mini apps” , които сме показвали неведнъж в смартфони като Xperia Z, LG G Flex и други.
Всъщност, според колегите, операционната система е изглеждала напълно завършена и готова за употреба. Служител на Samsung е заявил, че устройства с Tizen ще се появят на пазара още тази година, без да уточнява точното тримесечие или пазарите на които ще се появят първо.
Дали ще успее Tizen, зависи от много неща. Едно от тях са приложенията за новата операционна система на корейците. Android смартфоните разполагат със стотици хиляди приложения, а такава база трудно може да бъде достигната или задмината. Да не забравяме и Google, които разработват и предоставят на потребителите си уникален софтуер като Google Maps, YouTube, Gmail и други. Да не забравяме също, че Google още не са одобрили YouTube приложението за Windows Phone операционната система, а прегледа на видеа през мобилната версия “просто не е същото“. Е, Google едва ли ще са доволни от това, че най-големият им производител планира да се диференциира и е малко вероятно да подкрепят Samsung в това им начинание.
Ситуацията леко наподобява на тази при другите “сравнително нови играчи” на пазара – BlackBerry 10 и Windows Phone. Microsoft изхарчиха (и продължават да харчат) милиони за популяризирането на новата си операционна система, а BlackBerry не могат да се похвалят със завидни успехи напоследък.
Дори Nokia с новата си Nokia X серия са в по-добра ситуация. Може да нямат Google приложенията, но пък могат да инсталират всички останали Android приложения (все пак са Android смартфони).
Tizen смартфоните на Samsung са много важни за корейците. На практика, това е пътят на корейците, да избягат от Android (на Google) и бъдещите им смартфони да са изцяло под техен контрол. Бъдещето на Tizen не е ясно. Все пак си остава една доста любопитна тема, най-малкото защото е интересно, как точно ще подходят Samsung.
Логичният въпрос е “Толкова ли са големи Samsung?” и отговорът е “Да, в случай, че Tizen си пробие път на пазара”.