Бидейки под натиск или заплаха от съдебен процес, Samsung ще позволят на потребителите да деинсталират несъществени, предварително инсталирани приложения от смартфоните си в Китай. Това е безпрецедентен ход за компанията, която обича “да тъпче” фърмуера си с всякакви приложения (повечето ненужни). Лошата новина е, че какво вече прочетохте, това се отнася само за Китай и поне за момента – не изглежда да се отнася за други пазари.
Комисията за защита правата на потребителите в Шанхай (Китай) е подала жалба срешу Samsung и Oppo, срещу практиките им за “натоварване” на устройствата си с множество предварително инсталирани приложения. Въпреки, че това не е нещо ново, ситуацията е изострена от факта, че повечето от тях, не могат да бъдат деинсталирани. Така нареченият “пълнеж” заема ценно място от паметта на устройството и дори може да се окаже пробив за сигурността му (ще Ви припомним за проблема със SwiftKey клавиатурата на Samsung).
В отговор на жалбата, Samsung обявиха, че ще пуснат ъпдейт, който ще позволи на потребителите да деинсталират нежеланите, предварително инсталирани приложения. Все пак, оказва се, че има и уловка. Собствениците на Samsung устройство ще получат пач-а в някои от след-продажбените центове на компанията. Иначе казано, те ще трябва да се разходят до сервизен център, вместо да получат въпросния пач OTA (Over The Air).
Лъч надежда.
Добрата новина е, че не е изключено и други агенции за правата на потребителите по света да се “вдъхновят” от примера на Китай и да поискат от Samsung, същия пач за конкретната държава. И причините са напълно разумни – факт е, че предварително инсталираните приложения заемат твърде много място (особено сега, когато Galaxy S6 няма слот за разширяване на паметта) и не е изключено да бъдат компрометирани в даден момент.