Както може би си спомняте, преди няколко дни писахме за това, че Samsung са обвинени в умишлено подронване на атворитета на HTC в Тайван, като са наемали потребители в интернет (най-често студенти), които да публикуват лоши мнения за продуктите на HTC и да хвалят тези на Samsung.
В коментар по темата от BGR, от Samsung до известна степен са си признали за деянието, като малко или много са си “измили” ръцете с това, че някои от служителите им “нямат достатъчно добро разбиране за маркетинговите практики на компанията”. Доколко това е истина или не, няма как да знаем, но със сигурност компания като Samsung могат да играят “мръсно”, стига да искат.
Преди няколко дни журналистът Phillip Elmer-DeWitt от CNNMoney е публикувал интересна статия, в която се дискутира конспиративната теория, че Samsung са обявили негласно война на Apple. Според него, това се е случило след като корейците бяха признати за губещата страна в процеса между двете компании миналата година (този, в който трябваше да платят първоначално над 1 милиард долара).
Накратко, Phillip Elmer-DeWitt смята, че спадът в акциите на Apple през последната година, отчасти се дължи и на “мръсна игра” от Samsung. В статията си пише, за три основни момента:
- добре познатите на всички анти-Apple реклами, които изтъкват предимствата на продуктите на Samsung, пред чакащите на дълги опашки потребители пред iStore-овете. Рекламите са били излъчвани в прайм тайма по американските телевизии
- коментира платените коментари в интернет от Samsung, за които писахме
- че Samsung плащат на продавачите в магазините за мобилни телефони специални бонуси, стига те да убедят потребителя да избере тази марка (всъщност, това го правят и други компании)
Интересното е, че реакциите от тази статия, до голяма степен подкрепят точно тази теория.
Според автора, към статията има “необичайно голям интерес”, който се изразява в големия брой коментари (над 400), само в рамките на няколко часа след публикуването ѝ. Някои от читателите са подкрепили тезата на Elmer-Dewitt, други пък не. Това е нормално – различни хора, различни мнения.
Странното е, как за отрицателно време, всеки коментар против Samsung е получил отрицателен глас в системата DISQUS (чрез която се публикуват коментарите). Съответно, положителни гласове са получили всички коментари, които са негативни спрямо Apple, статията или самия автор.
Всичко това означава, че не е невъзможно, Samsung да имат практика да наемат хора в интернет, които да вършат определени задачи – било то лоши коментари за конкуренти или подкрепа на компанията в ситуации като по-горната. Хм..
В наши дни, в сферата на мобилните комуникации войната наистина е много ожесточена. Всеки от производителите се бори за “парче от пая” и според Phillip Elmer-DeWitt, дори големи играчи като Samsung, може би прибягват до подобни “удари под кръста”, стига това да води до увеличаване на продажбите.
Samsung са основен играч на смартфон пазара и определено има защо. Устройствата, които произвеждат са сред най-харесваните и най-очакваните, нещо което е много трудно да се постигне. Страхотните финансови резултати, осигуряват на компанията огромни рекламни бюджети. Ако решат, Samsung могат да “играят мръсно”.
Въпросът е, докъде са готови да стигнат?
снимка от androidauthority