Продължаваме ревюто на Sony Ericsson Satio. В предишната част ви запознахме с дизайна и външния вид на телефона. Днес ще се спрем на софтуера на телефона, който е не по-малко интересен от външността. Припомняме ви, че авторите на ревюто са www.symbian-guru.com
Софтуерът на Satio e Symbian S60 5th Edition, но Sony Ericsson доста са се потрудили, за да го персонализират и да придадат идентичност на устройството си. Резултатът е един доста свеж интерфейс, който се отличава от моделите на Nokia със Symbian S60 5th Edition. Разликите са най-чувствителни в началния екран, в интерфейса на камерата и медийния браузър. Тези три неща са отличителните белези на интерфейса, въпреки че в телефона има и някои интересни приложения, които при моделите на Nokia отсъстват.
Начални екрани
Няколкото начални екрани като идея се срещат на много места, но все пак имат и някои иновативни елементи. Разполагате с 5 начални екрана, като в горната част на всички има една лента, която показва опциите за свързаност, живота на батерията, пропуснатите събития и часовник. Началните екран от ляво на дясно са:
– Контакти. Възможност за бърз избор на контакт, пращане на съобщение и достъп до информацията за него
– Bookmarks. Бърз достъп до определени уебстраници
– Главен начален екран. Показва датата и часа, профила (ако е различен от General), widget за музикалния плеър, 4 шорткът бутона (Dial Pad, Media Browser, Messaging и Search.
– Снимки. Тук се показват снимките от камерата на Satio с опция да зададем като тапет, да изпратим и други
– Shortcuts. Тук може да подредите 8 различни приложения или bookmark-ове за бърз достъп
Предлагаме ви видео преглед на началните екрани:
Sony Ericsson Satio разполага с кинетично скролиране, а единственото място, при което срещнахме някакви забавяния бе при разглеждането и приближаването на снимки. Да не забравяме обаче, че имахме за тестване прототип и до излизането на финалната версия на софтуера и този проблем може да не е наличен.
Камера
12-мегапикселовата камера на Satio се нуждае от сериозен софтуер, който не просто да ви осигури много опции и функции, но и да позволи бърза и точна работа с камерата, без особени забавяния. Доволни сме като цяло от скоростта на камерата, но за възхита е трудно да се говори. Отново споменаваме, че във финалната версия на софтуера нещата може да се различават до определена степен.
Първото нещо, което ще ви направи впечатление е, че SE Satio няма Macro режим. Вместо това телефонът е достатъчно умен, за да фокусира както трябва при автоматичния режим на снимане. Устройството има специален режим за снимане на документи, но текстът трябва да е черен на бял фон. Ако опитате да снимате нормална снимка с този режим, то снимката няма да е много успешна. Като режими на снимане Satio предлага:
– Panorama. Този режим не е „умен” като при Pixon12 например, и ще трябва ръчно да правите поредицата от снимки
– BestPic. Традиционен за SE режим, който ви позволява да направите поредица от снимки, след което да изберете най-добрата от тях.
– Smile Detection. Тук всичко е ясно – телефонът снима, когато някой се усмихне
– Touch Capture. Страхотна функция, която ви позволява да изберете в коя част на снимката да фокусирате. Среща се и в други телефони.
При режимите на видеозапис прави впечатление, че може да снимате видео в режим Sepia, Black & White и Negative. Определено забавна опция.
Ето видео разходка из интерфейса на камерата, с пояснения тук и там.
Sony Ericsson са обърнали специално внимание на камерата и това се доказва от наличието на Xenon и на LED светкавици. Xenon – за снимки на тъмно, а LED – за видеозапис. Спокойно може да твърдим, че няма да сте разочаровани, ако използвате SE Satio вместо цифров фотоапарат.
Мултимедия
Медийният браузър на Satio е разделен на 3 секции: Снимки, Видеа и Музика. И трите имат иновативен дизайн, който няма къде иначе да видите. Общото между трите секции е, че и в трите може лесно и бързо да избирате няколко обекта и да ги използвате. Освен това и в трите секции имате и Landscape и Portrait режим. Имате и опции за споделяне онлайн.
При Photos browser снимките са организирани по месеци или по тагове. Разполагате с интеграция на Picasa, като опциите тук са да оставяте коментари, да редактирате информацията, която сте представили и да триете снимки. При всяка снимка, която се отворили в цял екран опциите са:
– задай като тапет
– задай към контакт
– редактирай
– изпрати.
Опциите за изпращане са през Bluetooth, MMS и през услугата на SE Post to Web, която за момента поддържа Picasa, Flickr и Blogger. Ето видео, което представя секцията със снимки:
Видео плеърът може да отвори видеа от YouTube, от картата с памет на телефона, както и видеа, заснети от самия Satio. Нямате опция за редактиране на видеа, но пък може да ъплоудвате в YouTube и Blogger посредством Post to Web. Ето видео материал по темата:
Музикалният плеър по наше мнение е един от най-добрите на пазара като дизайн. Ето някои от ключовите подобрения и нововъведения:
– главният екран на музикалния плеър показва не само картинките към песента (ако има) и бутоните за управление, но и автор, песен, име на албум. Всичко това е събрано в много стилен интерфейс.
– Бързи бутони за Shuffle и Repeat и допълнителни опции към тях
– Т.нар. Album Art (картинка към албума) функционира по следния начин. Качвате албума в паметта на Satio с .jpg файл вътре и този .jpg файл играе ролята на обложка и се появява при всички песни. Точно, ясно, просто.
– Когато избирате дадена песен за рингтон, трябва да уточните за кой профил по-точно искате дадената песен.
Налице е и опцията за разпознаване на музика TrackID.
Като цяло Sony Ericsson са хвърлили доста труд при изграждането на медийната секция на Satio. Явно са искали да се отдръпна от стандартния интерфейс на S60 5th Edition и твърдо може да се каже, че са успели.
Въвеждане на текст
Опциите за въвеждане на текст са следните: традиционна цифрова клавиатура, пълна QWERTY клавиатура, полу-QWERTY клавиатура и разпознаване на ръкопис. Satio няма хардуерна клавиатура (в случай, че не се разбрали досега 🙂 ). По принцип ползваме Т9 и цифрова клавиатура, но в нашия прототип нямаше добра реакция на няколко последователни клика и затова трябваше да ползваме пълната QWERTY клавиатура. Надяваме се, че когато телефонът излезе на пазара дисплеят ще реагира добре и при цифровата клавиатура.
Съобщения и еmail
За писането на съобщения разполагате със стандартния Symbian клиент, включващ Inbox, Sent, Drafts и т.н.
За електронна поща разполагате с 2 опции – вградения POP/IMAP клиент и едно външно приложение на име DataViz’ RoadSync. Това приложение е всъщност Exchange клиент и би трябвало да работи добре с Gmail, след като Google от известно време добавиха Push функционалност към електронната си поща.
Браузър
Браузърът на Satio е традиционният за S60 5-то издание. В нашата софтуерна версия не разполагахме с кинетично скролиране и автоматично преминаване в цял екран при зареждане на страницата.
Навигация
Sony Ericsson Satio има вграден GPS приемник и две приложения за навигация – Google Maps и WisePilot. Нямахме време да тестваме WisePilo и само можем да ви кажем, че интерфейсът му е чернобял, което е дразнещо.
Игри
Разполагате с 2 предварително инсталирани игри. Едната е Пасианс, но по-интересната е един триизмерен лабиринт, който се играе с акселерометъра. Играта се казва Labyrinth и предлага доста нива, а нивото на графиката е изключително. Интересно е, че същата игра може да се намери в AppStore на Apple.
Предлагаме ви още 3 видеа, с които да довършим софтуернoтo ни ревю на Sony Ericsson Satio.
</di