Времената са трудни за Huawei. Компанията попадна в черния списък на Huawei и се бори, за да спаси бизнеса си със смартфони. След поредица от забрани, сега – има нещата може би вече се нареждат за китайците. Или поне на тема чипсети за мобилните им смартфони.
Ето петте топ производители на чипове, които към момента, имат разрешение да доставят хардуер към Huawei. Информацията е от Gizchina.
AMD
AMD е една от първите компании, които получиха лиценз за доставка на чипове за Huawei. Лицензът е получен още на 19 септември тази година, 5 дни след последната забрана за Huawei и обхваща множество китайски производители на смартфони.
Intel
Според китайски източници, Intel също са получили лиценз от САЩ, за да могат да правят бизнес с Huawei. Китайците използват процесори на Intel в производството на лаптопи и това ще реши един от проблемите им. Мярката не им помага особено в бизнеса им със смартфони.
TSMC
Тайванския производител на мобилни чипсети е най-важният доставчки за Huawei, за да спасят бизнеса си. TSMC са подали молба до правителството на САЩ, за разрешение да продължи да доставя компоненти на Huawei. Одобрението е получено, но е ограничено до “mature technology” (“зряла технология”). Не се посочва изрично какво представлява това понятие, но е общоприето, че под термина се разбира технология с над 28nm технологичен процес. Вероятно се подразбира, че 16nm, 10nm, 7nm и 5nm технологични процеси не спадат в тази категория. Простичко казано – “не добре”.
Sony
Според докладите, японският производствен гигант Sony, също има лиценз за доставка на хардуер към Huawei. Това могат да са камера сензори и това е добра новина. Сензорите на Sony са едни от най-добрите на пазара. Към момента, Huawei са един от най-големите клиенти на Sony за камера сензори за смартфони.
Howe Technology (Omnivision)
Omnivision също получават лиценз за работа с Huawei. Компанията, също както Sony, е лидер в областта на камера сензорите.
Samsung
Лицензът не включва доставка на чипсети към Huawei. Samsung Display получават лиценз от Министерството на търговията в САЩ, за доставка на OLED панели към Huawei. Според Nikkeu Asia Review, Samsung Electronics са коментирали, че все още не са одобрени като доставчик на чипове за управление на панелите (OLED дисплеите работят с органични светодиоди, като панелите включват и панелни устройства и “IC контролер” чип).
Какво излиза?
Излиза, че Huawei са технологичен гигант в областите в които се развива и е изключително ценен клиент за всеки бизнес в мобилната индустрия. Въпреки това, не всеки може да работи с китайската компания, а дори да може – има ограничения. Има предположения, че САЩ ще предоставят лицензии за доставка на компоненти към Huawei, само ако компанията докаже, че нейната технология не поддържа 5G.
Не е съвсем ясно, как точно да се тълкува това. Би трябвало да означава, че Huawei може да намерят решение на проблема с мобилните чипсети, но същите – не трябва да поддържат 5G. Ще следим казуса за още подробности.