През последното десетилетие, Huawei се превърнаха от обещаваща телекомуникационна компания в глобален играч на пазара (телекомуникационно оборудване). Нещо повече, към момента, Huawei са и вторият по големина производител на смартфони в света и не крият амбициите си, да заемат челното място. На практика, Huawei са толкова големи, че финансовите отчети на компанията, до голяма степен са свързани с резултатите на китайската икономика като цяло.
В този ред на мисли, логично е ако Huawei имат проблем, и Китай да има проблем. След внасянето на официални обвинения от правителството на САЩ срещу Huawei, логично е Китай да реагират.
Китай ще положи усилия, да помогне на Huawei, да увеличат печалбите си. Това включва:
- бързо развитие на 5G мрежи в Китай
- бързо развитие на 4K телевизионни канали
- субсидиране на телевизори с висока резолюция и избор на VR/AR продукти
- насърчаване на гражданите да увеличат “потреблението на информация”
С други думи, Китай знаят, че Huawei ще се борят за да успеят да излязат на други пазари и всячески ще подпомогнат на компанията, като увеличат вътрешното потребление на продуктите и услугите на Huawei.
Една от главните причини, поради която Huawei срещат спънки при навлизането на пазарите по целия свят, е предположението че компанията е тайно обвързана в китайското правителство и изгражда “задни врати” (back doors) в продуктите си, които биха могли да се използват за шпионаж.
Фактът, че Китай реагира по този начин, не им помага много в тази насока, но от друга страна – вероятно се налага да помогнат. Може би фразата “Твърде голям, за да се провали” (too big to fail), много точно изразява ситуацията около Huawei.