Водещата компания за анализи на технологичния пазар Canalys публикува доклада си за представянето на световния пазар на смартфони през второто тримесечие. Според него Xiaomi си спечелва второто място с дял от 17% и годишен ръст от 83%, като по този начин изпреварва Apple.
Експертите от Canalys посочват, че Xiaomi трансформира бизнес модела си от предизвикващ към задаващ тенденциите с дейности като консолидация на партньорите във веригата и по-внимателно управление в отворения пазар. Според Canalys новата цел на Xiaomi е да измести Samsung и да стане най-големият доставчик на смартфони в света.
В писмо до служителите основателят, председател и главен изпълнителен директор на Xiaomi Лей Джун посочи, че завоюването на второто място в света е ключов етап в историята на компанията. След пет години на усъвършенстване при изключително трудни условия, продуктовите възможности на Xiaomi бяха значително разширени – те проправиха пътя към премиум сегмента и увеличиха пазарния му дял. Xiaomi непрекъснато ще подобрява възможностите си и ще затвърждава мястото си като втория по големина бранд за смартфони.
През четвъртото тримесечие на 2020 г. световните доставки на Xiaomi достигнаха 43,4 милиона единици, отчитайки ръст с 31,5% на годишна база. Така световната технологична компания изпревари Apple за пръв път и се върна на третото място. През първото тримесечие на 2021 г. Apple се изкачи до второто място с 15% от световния пазарен дял, следван от Xiaomi с 14%. Тогава световните доставки на смартфони на Xiaomi достигнаха 49,4 милиона единици, което представлява годишен растеж от 69,1%.
Откакто Xiaomi представи първата си премиум серия смартфони – Mi 10, компанията не спира да предоставя иновации в ключови области, като фотография, дисплей, зареждане, интелигентно производство и др. Xiaomi се стреми към пробив на премиум пазара, като предоставя на потребителите авангардни технологии и помага в задаването на посоката на индустрията.
Xiaomi представи множество водещи в бранша технологии за първи път. Компанията представи 108-мегапикселова камера, GN2 сензор и иновативна течна леща. Освен това Xiaomi е пионер в технологичните изследвания на третото поколение на вградените под дисплея камери. Компанията води и в областта на зареждането на батерията, като представи 200 W кабелно зареждане и 120 W безжично зареждане за първи път. В допълнение, Xiaomi беше първата компания, която въведе литиево-йонни батерии на основата на графен, както и силициево-кислородни анодни батерии от второ поколение. Xiaomi е и пионер в използването на керамика в мобилните телефони, като води тенденциите за изследване на индустрията.
Освен всичко това, Xiaomi може да се похвали и със старта на първата фаза на интелигентната си фабрика. Производствените линии в нея са автоматизирани и могат да произвеждад един милион смартфони от висок клас годишно. Фабриката действа и като огромно лабораторно съоръжение, което позволява на Xiaomi да изследва нови материали и технологии, както и да тества напреднали производствени процеси.
Иновациите са част от културата на Xiaomi. Именно заради това компанията прави големи инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (НИРД), както и в набиране на най-добрите таланти. Xiaomi е инвестирала близо 10 милиарда китайски юана (RMB) в НИРД през 2020 г., като се очаква това число да нарасне с 30-40% през 2021 г. В началото на тази година Xiaomi обяви и най-мащабното назначаване на инженери в историята си: 5000 инженери за една година, които ще се равняват 20% от всички служители. Междувременно Xiaomi стартира множество инициативи за стимулиране на развитието на таланти, като например проект за таланти в областта на технологиите с награден фонд от един милион щатски долара, както и стимулиращ план за млади инженери и др. Близо 700 млади инженери на Xiaomi получиха 16 милиона в акции, следвайки плана за стимулиране през месец юли.
Глобалната експанзия на Xiaomi, както и трансформацията и усвояването на нови канали за търговия на дребно са важна движеща сила в успеха на компанията да бъде вторият по големина производител на смартфони. Според последните глобални данни за смартфони на Canalys, Xiaomi се разраства бързо на задграничните пазари, достигайки над 300% годишен ръст на пазара в Латинска Америка, над 150% годишен ръст в Африка и над 50% годишен ръст в Западна Европа. Според резултатите за Q1 2021 на Xiaomi, смартфоните на бранда са навлезли на над 100 пазара в световен мащаб, класирали са се на първо място по пазарен дял на 12 пазара и са на второ място в Европа. Освен това Xiaomi държи първото място на пазара за смартфони в Индия от години.