Според проучване на National Bureau of Economic Research (NBER), потребителите на смартфони с Android, са по-склонни да просрочат заемите си, спрямо потребителите с iPhone. И ако банките възприемат този метод за измерване на риска – лоши новини за собствениците на Android устройства.
Резултатите от проучването са от изследване на данните от уеб трафика на немски уебсайт за електронна търговия и обхващат периода от октомври 2015 година, до декември 2016 година. Немският търговец на дребно продава продукти на изплащане. За въпросния период са направени над 270 000 продажби.
Използвайки информацията от уеб трафика и сравнена с последващите данни за плащане или неплащане на задълженията за всеки конкретен клиент, NBER са направи няколко важни извода. Става въпрос за това, как технологичните навици на потребителите, съответстват на финансовата им отговорност.
Добър пример е, че потребители закупили артикули от търговеца и използващи iOS устройство, са с много по-малък процент вероятност, да не изплатят напълно кредита си. Сравняват ги с Android потребителите.
Вероятното обяснение на този феномен е, че iOS устройствата като цяло по-скъпи от повечето Android устройства и би могло да се предположи, че човек който може да си позволи iPhone например е по-малко вероятно, да е финансово нестабилен…
Друг важен момент в проучването е, че като цяло потребителите от мобилни устройства, са по-склонни към неизпълнение на финансовия си ангажимент, спрямо потребителите от домашен компютър.
Трети важен извод е, че ако потребителите на остарели мейл услуги (като Hotmail и Yahoo), по-вероятно няма да върнат заема, отколкото тези с по-новите мейл услуги.
Разбира се, това изследване няма как да стане “инструмент” за финансовите институции, но е интересно как цифровите ни “отпечатъци” биха могли, да навлязат реално в животите ни. Имайте предвид, че докато никоя банка не би се доверила на подобни изследвания, то при кандидатстване за работа например – тези данни, а защо не и поведението ви в социалните мрежи, биха могли да означават нещо…