След седмици от лийкове и официални рекламни кампании, снощи OnePlus представиха OnePlus 5. Този път, освен към хардуера и потребителското изживяване, компанията сложи фокус и към мобилната фотография. И не само… Вижте…
Дизайнът на OnePlus 5 вероятно ще бъде тема на редица спорове в мрежата през следващите няколко седмици. Той си е – копие на iPhone 7 Plus, най-малкото заради разположението на антените и двете камери на гърба (включително начинът им на работа). Това обаче, не е задължително да е нещо лошо – напоследък започнахме да привикваме към копирането на дизайни и функции при смартфоните. Алуминиевият му корпус пък, вдъхва здравина и надеждност. С две думи – дизайнът на OnePlus 5 ни допада. Доста.
OnePlus 5 има 5.5 инчов, AMOLED дисплей с Full HD резолюция и защитно 2.5D стъкло по краищата. Тук изостават на фона на съвременните 2К дисплеи, но лично за нас – това не е проблем. Неведнъж сме коментирали, че по-високата резолюция черпи повече енергия, изисква повече ресурс от чипсета, което е излишно ако наистина не се нуждаете от нея. А ако не планирате да се гмурнете във VR света – 1080p резолюция ще Ви стигне.
На тема хардуер, OnePlus 5 отново е с “едни гърди” пред останалите играчи на пазара. Смартфонът идва със Snapdragon 835 чипсет от Qualcomm и Adreno 540 графичен ускорител, което го нарежда сред топ устройствата за 2017 година (HTC U11, Galaxy S8, Galaxy S8+) и над LG G6 например (Snapdragon 821).
Що се отнася до RAM паметта обаче – той ги “бие” всичките. OnePlus 5 идва в две версии:
- 6GB RAM, 64GB памет
- 8GB RAM, 128GB UFS2.1 памет
Две неща ни правят впечатление. Първо – OnePlus 5 няма слот за разширяване на паметта с microSD карти, така че преценете добре колко памет Ви е нужда. Второ – компанията изрично споменава, че версията с 8GB RAM и 128GB памет използва UFS2.1 бърза памет. Естествено – с времето ще стане ясно, дали както при Huawei и Samsung, ще се появят бройки с по-бавна памет.
OnePlus 5 има 3300 mAh батерия и Dash Charge технологията им за бързо зареждане. По време на официалното представяне, китайците показаха колко точно по-бързо зарежда Dash Charge (45:00 мин).
Що се отнася до меломаните – има 3.5 мм жак за слушалки. Намира се долу, точно до новия USB Type-C порт за зареждане.
Основният фокус в OnePlus 5 обаче, остават камерите на гърба му. На практика, той е първият смартфон с две камери на компанията. Едната камера е със 16MPx Sony IMX398 сензор и F/1.7 бленда, а втората – с 20MPx Sony IMX350 сензор с F/2.6 бленда и телеобектив, която осигурява до 2 пъти оптичен зуум (без загуба на качеството) и до 8 пъти цифров зуум. Всъщност, идеята е точно като тази при iPhone 7 Plus – оптично приближение и портретни снимки със замъглен фон. OnePlus 5 може да снима 4К видеа и има EIS (електронна стабилизация на изображението), което работи при снимане на FHD видео (не при 4K).
Предната камера на OnePlus 5 е 16MPx (Sony IMX371) с F/2.0 бленда и може да записва FHD видеа.
OnePlus 5 идва с Oxygen OS на базата на Android 7.1.1 Nougat. OnePlus коментират, че идеята им е да доставят функции, които наистина да са полезни и използваеми от потребителите, вместо просто да добавят излишни и неизползваеми такива. И го правят – хареса ни автоматичното премахване на синята светлина и преминаване към по-топли цветове при слаба осветеност. Всички го имат – при тях просто е автоматично. Едно нещо по-малко, за което да мислите (53:30 мин от презентацията).
Накрая, но не на последно място е цената. Отново приятна изненада:
- OnePlus 5 Slate Gray, 6GB RAM, 64GB памет – 499 евро
- OnePlus 5 Midnight Black, 8GB RAM, 128GB памет – 559 евро
Продажбите на OnePlus 5 стартират от 27 юни на сайта на компанията. Предлага се в два цвята – Midnight Black (черно) и Slate Gray (почти черно или нещо като Space Gray при iPhone).