На всички ни е известно, че в днешно време смартфоните и таблетите са изключително мощни устройства. На всеки няколко месеца виждаме нови модели, които са още по-добри от предхождащите ги. Развитието на този тип устройства е с изключително бързи темпове. Те ни служат ежедневно за връзка с приятели и семейство, забавление и работа.
За съжаление обаче има една пречка, с която всеки собственик на смартфон или таблет се сблъксва ежедневно и това е слабата батерия. Страхотният хардуер, огромните Full HD екрани и други, просто “мачкат” батерията и едва ли ще може да изкарате повече 1 цял ден с едно зареждане.
Причината е, че технологиита и иновациита в сферата на батериите, все още са доста назад. Това от своя страна води до куп неудобства като постоянно носене на зарядното със себе си, закупуване на батерии с по-голям капацитет и съответно заден капак за смартфона, закупуване на втора преносима батерия или още по-лошо – потенциалната възможност да останете без батерия в момент, когато трябва да проведете важен разговор.
Всичко това скоро може да се промени. Изследователи от Университета в Илинойс са разработили технология за литиево-йонна батерия, която е 2000 пъти по-мощна от наличните в момента батерии.
“Това е изцяло нов начин за мислене спрямо батериите. В последните години електронните устройства ставаха все по-малки. Компонентите в тях още по-малки. Батериите обаче останаха много назад. Чрез тази нова микротехнология ние ще променим това. Източникът на енергия вече ще бъде толкова мощен, колкото и самото устройство”, казва завеждащия изледовател Уилям П. Кинг.
Интересното е, че изработените батерии по тази технология ще могат да се зареждат до 1000 пъти по-бързо от наличните в момента на пазара. Това се дължи до голяма степен на факта, че с новата технология, те ще са с до 30 пъти по-малки размери.
Уилям П. Кинг добавя:
“Всяко електронно устройство в днешно време е зависимо и ограничено от батерия, но това ще се промени. Представете си да заредите за по-малко от секунда смартфон с дебелината на кредтна карта… няма ли да е чудесно?”
illinois.edu чрез bgr