Ревю
то, което ще ви представим бе публикувано на страниците на http://www.infosyncworld.net. С изказаните мнения ще можем да се съгласим само след като прегледаме и ние устройството, а до тогава ви пожелаваме приятно четене.Дизайн: Много добър
Качеството на изработката е на изключително ниво. Отваряйки слайд механизма се чува един специфичен „клик”” и отдолу се подава пълна QWERTY клавиатура. Подобно на HTC Touch Pro 2 и при Nokia N97 дисплеят може да бъде наклонен под ъгъл спрямо клавиатурата. Отпред има 3 бутона – зелена и червена слушалка и бутон “”Menu””, въпреки че според нас един хардуерен Back бутон също би свършил добра работа.
Дизайнът на интерфейса изглежда почти аматьорски в сравнение с този на другите популярни touchscreen устройства – iPhone, Palm Pre, HTC G1 и др. Изглежда, че Nokia са искали максимално малко промени да внесат в Symbian OS, за да я адаптират до touch версия. Няма никакви ефекти или анимации на преход между приложенията и отделните секции от менюто, нито пък поне някаква форма на управление чрез жестове. Няма нищо впечатляващо и докато този факт беше приемлив за евтината Nokia 5800, то N97 струва 2 пъти повече и няма как да се примирим с този интерфейс.
Началният екран изглежда като колекция от Widget панели, които не са красиви, но пък са функционални. Има widget-и за Facebook, за мейл клиента, за музиката, за метеорологичното време и т.н. Ще може да размествате widget-ите и да сваляте нови след време, когато програмистите се развихрят.
Телефония – Добра
Nokia традиционно нямат проблеми с телефонията и Nokia N97 не е изключение. По време на ревюто телефонът изкара 6 часа в режим на разговор и то в HSDPA мрежа, което говори много добре за батерията. В същото време отсрещната страна докладваше за ясен и силен звук. Започвайки да пишете от началния екран не инициализирате търсене в контактите, което е жалко. За съжаление гласовото търсене се оказа провал и от 10 опита само веднъж започна да набира правилния контакт. Организирането на конферентни разговори не бе проблем.
Съобщения и клавиатура – добри
Nokia N97 е първият телефон на финландците от N-серията с пълна QWERTY клавиатура, затова е странно, че не са включени повече опции за писане на съобщения. Имаме поддръжка на SMS и MMS, но без т.нар. threaded view изглед. Няма предварително вградени IM клиенти. Разбира се винаги може да си свалите някое външно приложение, но не е това идеята. Освен това щеше да е подходящо освен Facebook да бъдат включени и допълнителни Twitter или MySpace widget-и за популярните социални мрежи. Най-доброто комуникационно решение в Nokia N97 е Mail for Exchange приложението, но то отново не е на нивото на Windows Mobile Exchange приложенията.
Клавиатурата на Nokia N97 е широка и удобна за употреба. Дори ни хареса повече от клавиатурата на E75. Бутоните са достатъчно големи, въпреки 4-посочния бутон в лявата част на клавиатурата. Space бутонът е изместен вдясно, но с този факт се свиква учудващо бързо. Ако има нещо, за което да си мечтаем, то това е отделен ред за цифрите, но не ни е било писано…
Телефонът разполага с няколко софтуерни клавиатури, но ви съветваме да ги избягвате. Най-странната от сотфуерните клавиатури предлага азбучно подредени букви, а не в QWERTY последователност, освен това са разположени на две отделни страници… Тя директно печели награда за най-безполезна софтуерна клавиатура на всички времена.
Mултимедиа – добра
Nokia N97 предлага 32GB вградена памет и опция за използване на допълнителна карта с още 16GB, което прави общо 48GB… Тук коментарите са излишни. Разполагаме с 3.5мм жак в случай, че искате да използвате собствени слушалки. Освен това: FM предавател, стерео Bluetooth, microUSB v2.0. Хареса ни фактът, че може да зареждате телефона през data кабела докато си прехвърляте музика например.
Музикалният плеър е стандартен за Symbian OS, само че е оптимизиран за сензорен дисплей. Няма някакви красиви графики или анимации. Просто класически музикален плеър. Що се отнася до качеството на звука – той не е най-добрият, който сме чували на устройство от N-серията. За сравнение N85 вади по-добър звук. Вграденият видео плеър е още по опростен и от музикалния. Няма фабрична поддръжка за DivX или H.264 кодеците, което е разочароващо за телефон с такъв голям дисплей. За да не сме единствено критични ще отбележим, че телефонът успешно сбиваше MP4 файлове с VGA резолюция до резолюцията на дисплея и нямаше проблеми при прегледа им.
Сърфиране в Интернет – много добро
Сърфирането в Интернет винаги е било от силните страни на N-серията, така е и в случая, с известни уговорки. Преходът към тъч-версия на браузъра обаче не е добавил никакви новости, а някои от любимите ни опции са изчезнали. Липсва миниатюрната карта на сайта, която е заменена с просто слайдване за зуум. Като цяло страниците зареждаха доста бързо, но ни се щеше браузърът да реагира съвсем малко по-бързо, защото в отделни моменти се усещаше известен лаг (например при двойно почукване за детайлен преглед на текст).
Браузърът на Nokia N97 има Flash Lite 3.0 поддръжка, което значи, че може да гледате видеа директно от нормалната YouTube страница. За всеки случай разполагате и с отделно YouTube приложение, което ви отвежда в мобилната версия на YouTube. Видеата директно от YouTube.com бяха напълно „гледаеми””, ако не гладки на 100%.
Камера – добра
Цветовете на снимките са точни и ярки, а автофокусът е на ниво. Справянето в условия на ограничена светлина обаче не ни впечатли, а двойната LED светкавица не помогна особено. В някои случаи дори при идеални светлинни условия снимките, които не бяха в близък план, изглеждаха по-скоро като картина на художник. При затъмнени условия детайлите изчезват доста бързо, а на преден план излизат фотографските шумовете и проблемите с баланса на бялото.
Максималната резолюция на видеозапис е VGA при 30 кадъра в секунда. Разбира се, тук нямаме сериозни основания за оплакване. Заснетите видеа може да ги споделяте по различни начини.
GPS навигация – OK
Nokia N97 разполага с Nokia Maps, което е добър вариант за turn-by-turn навигация. Все пак софтуерът не е достатъчно оптимизиран за работа със сензорен екран и самата реакция на картите не беше на достатъчно добро ниво.
Цена – ами…
Nokia N97 се предлага не-кодиран в щатите за $650 от официалните представители на Nokia.
Заключение
Nokia N97 нямаше да е толкова разочароващ, ако не беше флагман на най-големия производител на мобилни телефони в света. N97 има някои страхотни характеристики, като например многото вградена памет, хубавия дизайн и издръжливата батерия. Въпреки това интерфейсът ни кара да си мисли, че Nokia просто са сложили няколко touch бутона върху стандартен Symbian интерфейс. Ясно е, че когато финландците решат да правят нещо, те го правят както трябва. Пример за това е стабилната изработка и накланящият механизъм на дисплея. Обаче резистивният дисплей няма оправдание, дори ако е най-добрият резистивен дисплей. Все пак N97 е водачът на N-серията…
Ако искате писане на съобщения и мейли вземети си нещо от E-серията.
Ако искате мултимедийно устройство – вземетe си например N85.
Но ако искате телефон със сензорен дисплей бихме ви посъветвали просто да потърсите на друго място.
“””