Привет! Nokia E55 при всички положения е един доста интересен телефон. Ще започнем с описание на хардуерните му характеристики.
– 2.4-инчов QVGA дисплей
– Акселерометър
– 3.5мм жак
– microSD слот за разширение на паметта
– HSDPA и Wi-Fi свързаност
– Bluetooth
– 3.2 мегапикселова камера с LED светкавица
– Видеозапис с VGA резолюция при 15 кадъра в секунда в mp4 формат
– GPS
– Symbian OS
– Браузът с Flash поддръжка
– 1500mAh батерия
– 600 мегахерцов процесор
В софтуерно отношение си струва да се отбележи приложението World Traveller, което е полезно за пътуващите често, както и функцията FontMagnifier, която ви позволява бързо и лесно да сменяте шрифта на телефона.
Двата големи плюса за устройството са 1500mAh батерия и 600 мегахерцовия процесор, който осигурява страхотна скорост на работа. Виждате, че Nokia E55 е едно отлично оборудвано устройство. Това, което го отличава от всичко останало е полу-QWERTY клавиатурата му.
Тя се състои от 20 бутона (като не броим навигационните) като на всеки бутон са поместени по две букви. Веднага изниква въпросът какво е предимството на този тип клавиатура и имаме ли основания да я предпочетем пред стандартната цифрова клавиатура или пълната QWERTY такава. Пред цифровата клавиатура предимството е ясно – по-малко кликания за дадена буква. Пред пълната QWERTY клавиатура предимство имате само тогава, когато използвате предсказващия метод на въвеждане (или т.нар. Т9). В този случай натискате по-малко като брой бутони, за да ви бъде предсказана дадена дума. Ще обобщим отново. Според нас тази полу-QWERTY клавиатура има предимство пред пълната QWERTY такава само ако използвате Т9. Трябва обаче да направим едно важно уточнение. Ако решите да използвате Т9 на български ще ви е изключително трудно, защото българските букви са разположени по някакъв странен начин, който не отговяря нито на Българския държавен стандарт, нито на фонетичната кирилица (поне такъв беше случаят с нашата бройка). Единственият ви избор изобщо да пишете на български ще е да научите къде коя буква е разположена. В този ред намисли предимството на полу-QWERTY клавиатурата се свежда до случая когато пишете на правилен английски използвайки Т9, което за България не е много подходящото. Ние лично пишем SMS-и на латиница, но не на правилен английски, за да ползваме Т9, ето защо веднага ще се спрем на телефон с пълна QWERTY клавиатура. За мейли предпочитаме кирилица, но не ни допада идеята тепърва да учим коя буква къде се намира.
След като направихме тези важни обяснения стигаме до заключението. Nokia E55 е безспорно много способен телефон, с ясна бизнес ориентация и много добро хардуерно и софтуерно обезпечение. Външият вид предизвика смесени чувства в екипа ни. Някой го харесаха, други обаче бяха на мнение, че не е от най-симпатичните модели на Nokia.
Това, което го прави Nokia E55 отличителен, обаче е полу-QWERTY клавиатурата му. Именно тя е и най-сериозният му минус, защото просто не е подходяща за употреба в България. Едва ли са много сънародниците ни, които пишат мейли и SMS-и на правилен анлийски на Т9. Във всички останали случай пълната QWERTY клавиатура е по-добрият вариант, а Nokia E71 показа, че модел с пълна QWERTY клавиатура също може да бъде компактен. Така че ако сте се спрели на E-серията на Nokia едва ли Е55 е най-подходящият вариант.
Част Едно
Част Две
Част Три
“””