Здравейте приятели!
Представяме ви един от най-коментираните телефони през 2008 година – Nokia 5800 XpressMusic.
Телефонът е наистина много добре оборудван – Wi-Fi, GPS, Bluetooth, HSDPA, слот за разширение на паметта до 16GB, USB, Java, TV out, 3.5мм жак, FM радио… Може да изреждаме още много. Телефонът има чудесен списък с характеристики, спор няма. Друго чудесно нещо е окомплектовката на устройството. В комплекта има всичко – слушалки, TV out кабел, data кабел, слушалки, стойка за телефона, аксесоарче, калъфче и т.н. Камерата е 3.15 мегапиксела с автофокус, Carl Zeiss оптика, двойна LED светкавица и възможност за видеозапис с wide резолюция 640 на 352 пиксела при 30 кадъра в секунда, в MP4 формат. От всичко изредено по-горе едва ли някой може да остане недоволен. Черешката на тортата е сензорният дисплей. В смисъл – той е голям, красив, с висока резолюция и поддръжка на 16млн. цвята. За съжаление не е капацитивен, а е резистивен, което си е минус.
Телефонът е първото touchscreen устройство със Symbian S60 операционна система. Време беше да видим и такъв телефон. Операционната система е адаптирана за работа със сензорен дисплей, но не ни допадна това, че на някои места се налага двойно натискане, за да влезем някъде, а на други места еднократно е достатъчно. Навсякъде из менюто имате големи функционални бутони, като целта е била телефонът да бъде максимално лесен за употреба. Това е ОК и трябва да се отчете като плюс. На места из менюто скролът е много близо до ръба на устройството, който е малко по-висок от самият екран и това създава неудобства. Плюс е търсенето в указателя. Идеята е, че въвеждате дадена буква, след това на дисплея остават само тези букви, които могат да следват след въведената. Това е супер готино и удобно.
Така или иначе започнахме с плюсове и минуси – ще караме по тази сехма.
Плюсовете не са един или два, но най-важният е ниската цена на устройството, която ни хвърли в сериозни размисли, които по-късно ще споделим. Друг плюс е силата и качеството на звука – с две думи очаровани сме. Като плюс може да се отбележи и GPS приемника, който не пада по-долу от най-добрите устройства на пазара. Чисто физическите характеристики на дисплея също са плюс, защото улесняват браузването в интернет и превръщат гледането на видео в удоволствие. Отново ще отбележим забележителната окомплектовка на устройството.
За съжаление 5800 XpressMusic има и мисуси, които не може да пренебрегнем. Първо – дисплеят не е капацитивен и телефони като iPhone и HTC G1 са с едни гърди напред на тема сензорен дисплей. Материалите използвани за изработката на телефона също не блестят – пластмасата създава усещане за евтин телефон. Вярно, че той реално не е скъп, но все пак очаквахме повече от пазарния лидер. Споменахме за объркването, което може да се получи заради еднократното и двукратното натискане. Друг проблем се появи при въвеждането на текст. Вариантът, който трябваше да е най-удобен – чрез виртуална QWERTY клавиатура, се оказа доста неудобен и правехме грешки. Накрая трябваше да използваме виртуалния keypad.
Плюс е, че телефонът поддържа Flash и може да гледате онлайн видео, само дето те реално засичаха малко. Може би причината е в слабия процесор, който е едва 369 мегахерца.
Nokia 5800 е брандиран като член на XpressMusic серията и като мултимедиен телефон той е отличник, в смисъл – чудесен звук, 3.5мм жак за меломаните, страхотен дисплей и възможности за видеозаснемане, които в комбинация с TV out кабел правят устройството изключително желано сред този тип потребители.
Според колеги, обаче, логото XpressMusic e само една умела маскировка предсказваща появата на бъдещия флагман N97. Ниската цена и отличната функционалност имат 2 важни функции – от една страна телефонът да стане масов и да се създадат много приложения за тъч-версията на Symbian, от друга страна да се намалят очакванията на потребителите и да се отклони вниманието от евентуални недостатъци в несъзрелия потребителски интерфейс. Тези разсъждания са много вярни и логични. Ако ни зададете въпроса дали сега бихме си купили Nokia 5800, отговорът ще ни е отрицателен, защото истината е, че ако финландците искат да заемат водеща позиция на пазара на touchscreen устройства, занапред ще трябва да се представят доста по-добре.
Част Едно
Част Две
Част Три
Част Четири