Още при излизането на първоначалната версия на Windows Phone 7, тя имаше уникален изглед и работеше впечатляващо гладко, но имаше някои неща, които имаха нужда от подобрение. Липсата на Copy и Paste беше най-големия проблем, за който най-много се говореше. Поддръжка на тези възможности беше включена в NoDo ъпдейта, който наскоро достигна до всички WP устройства.
Следващ голям недостатък на WP7 беше липсата на мултитаскинг (за приложения направени от външни разработчици), на възможност за бързо превключване на приложенията и други. По време на излизането на WP7, браузърът му имаше невероятно лъскав UI, но му липсваше стабилна съвместимост с уеб стандартите, което се дължеше на използването на IE 7 trident 3.1 layout engine. По времето, по което беше представен WP7, IE 9 беше на етап проект. След това излезе IE 9 за компютри и започнаха опити той да бъде използван и в WP7. Можем да видим за първи път новия браузър в Mango, който е базиран на trident 5.0 layout engine, същия, който е използван и в IE 9.
В WP Mango са включени множество подобрения. Microsoft е подредил подобренията в три основни категории – комуникации, приложения и интернет и уеб браузър.
В Mango има интеграция на Twitter, Linkedln и Windows Live Messenger. Като информация от всички тези социални мрежи се показва в информацията за всеки контакт в People hub. Първоначално WP7 включваше интеграция с Facebook. Интеграцията на Facebook е разширена и вече се поддържат разпознаване на лица от Facebook, тагове и други.
Добавени са групи. Потребителите могат да включат няколко контакта в една група, след това да сложат Live Tile към групата, могат също да изпратят едно съобщение към всички членове на групата.
Добавени са така наречените thread-ове. Това е комбиниране на IM и SMS, като по този начин потребителите получават възможност за безпроблемни разговори, при които се обръща повече внимание на съдържанието на разговора, а не на начина, по който се изпращат съобщенията. Ако отсрещният потребител е offline, по подразбиране му се изпраща SMS, а ако е online – IM. При IM се поддържат Windows Live Messenger и Facebook. Не се споменава за Google Talk и AIM.
Включен е text-to-speech engine, който може да изговори/изчете пристигналите текстови съобщения. Speech-to-text опцията позволява да изговорите съобщението, което искате да изпратите, а телефонът да го конвертира в текст.
Друго ново, което можем да видим в Mango, е възможност за подреждане на email-ите по разговори. Потребителите могат да маркират, да изтриват, да отбелязват като прочетени и др. цели разговори. Имат възможност да свържат няколко свои email акаунти в Outlook, както и да сложат Live Tile-чета на конкретни входящи кутии.
Добавени са множество API-та, които включват поддръжка на много от възможностите, които разработчиците бяха поискали. Потребителите искаха възможност за създаване на мрежови socket-и (необходими за създаването на VoIP приложения и други, използващи директен достъп до мрежата), local SQL CE бази данни, които да използват в своите програми, API-та осигуряващи достъп до компаса, жироскопа, директен достъп до камерата, API-та, осигуряващи достъп до контактите и календара. Всички тези неща са включени в Mango. Виждаме, че Microsoft е чул желанията на разработчиците, дори и да е отнело доста време на компанията да осигури исканите неща.
Microsoft показа демонстрация на това как Bing може да използва camera API-то, за да търси, като използва снимка на търсения обект. Microsoft е нарекъл услугата Visual Search.
Music Search е услуга, подобна на Shazam. Тя позволява да идентифицирате песен, която слушате. Mango включва и няколко подобрения в Bing, като подобрено търсене на неща, които се намират в близост до потребителя.
Други подобрения, включени в Mango, са свързани с Интернет. Интернет е много важен за всяка платформа за смартфони в последно време и не е странно, че компанията е включила подобрения и в тази област.
Очаквайте по-подробно описание на новостите, свързани с интернет и уеб браузъра в Windows Phone Mango.
Източник: www.anandtech.com