Здравейте. След ревюто ни на Galaxy S6 и HTC One M9, решихме да обърнем внимание на една все още по-слабо популярна операционна система – Windows Phone. Нещо повече, избрахме за главен герой в ревюто Lumia 640 XL Dual SIM, за да видите колко добре се представя той, какви ползи може да донесе на потребителя и то на доста ниска цена.
Акценти в хардуера на Lumia 640 XL Dual SIM
- 157.9 x 81.5 x 9 мм, 171 грама
- две СИМ карти (microSIM)
- 5.7 инчов IPS ClearBlack дисплей, 1280 x 720 пиксела резолюция (HD), Gorilla Glass 3
- Snapdragon 400 чипсет (4 х Cortex A7 @1.2GHz, Adreno 305 GPU)
- 1GB RAM
- 8GB вътрешна памет + слот за разширяване с microSD карти до 128GB (на microSD картата могат да се инсталират приложения)
- 13MPx основна камера с оптика на Carl Zeiss, 1080p видео
- 5MPx предна камера, 1080p видео
- FM радио
- NFC, Bluetooth 4.0
- 3000mAh батерия
Акценти в софтуера на Lumia 640 XL Dual SIM
Lumia 640 XL Dual SIM идва с Windows Phone 8.1, update 2 версия на операционната система. Мобилната платформа на редмънци става все по-добра с всеки изминал ден и вниманието към детайлите, няма как да не ни направи впечатление. “Малките неща” са тези, които винаги са ни харесвали и правят смартфоните удобни за употреба. В Windows Phone 8.1 update 2, има доста такива:
- Double tap to wake screen – двоен тап, за да “събудите” смартфона
- double tap navigation bar to sleep – двоен тап на свободно място на navigation bar-а, за да заключите смартфона
- battery saver – позволява да видите кое приложение, колко енергия е използвало, както и да ограничите (ако пожелаете) работата му във фонов режим
- нови настройки – групиране и търсене в настройките
- motion data – информация за това, колко време сте вървяли, бягали и движение с автомобил за последните 24 часа
- quiet hours – еквивалент на “Do Not Disturb Mode” в Android и iOS. Готин детайл е интеграцията с календара. Всяко събитие от календата със статус “busy” – автоматично вкарва смартфона в quiet hours (ако пожелаете)
- Cortana – виртуален асистент на Microsoft, обединяващ функционалността от Google Now на Google и свободния разговор от Siri на Apple
- USB за зареждане и пренос на файлове, известие за бавно зареждане
- permissions (разрешения) за приложенията
- вграден редактор на картинки
- Glance Screen
- Notification center – избор на бързи връзки и избор на приложения
- sync my settings – тема, приложения, IE, пароли,
- Driving mode – спира известията с изключение на обаждания и СМС. Има опция за спиране и на тях
- Storage sense – инфо за паметта в телефона и SD картата. Опция за избор къде да се записват музика, видеа, снимки, приложения, сваляни файлове. Опция за преместване на данни от паметта на телефона към SD картата
- Kids Corner – нещо като профил за децата Ви, с достъп само до определени приложения (по избор)
- Office
- Find My Phone – опция за следите местоположението на смартфона, да го “прозвъните” и възстановите в заводски настройки
В световен мащаб, Microsoft не се справят кой знае колко добре и пазарният им дял за 2014 година е бил под 3%, което е лек спад с 3.3-те им процента през 2013 година. Процентите се изчисляват на база на продадените през годината устройства и въпреки, че са продали повече устройства през 2014 година, от колкото през 2013, доста по-големият ръст на смартфон-потребителите в целия свят е изиграл лоша шега на Microsoft. А защо потребителите залагат на Android и iOS, пред Windows Phone? Възможно е да чуете и някои основателни аргументи, но честно казано – най-често става въпрос за навик. Навикът сред потребителите е най-трудната пречка за преодоляване. А също и фактът, че са трети играч на пазара. Битката за всеки пазар се води от двама водещи играчи – следващите просто обират трохите. Добри примери са кока-кола и пепси, а в андроид сферата, Samsung и LG. Дали Microsoft ще успеят да направят изключението и ще станат трети основен играч? Разбира се, просто е въпрос на време. Финансови възможности там не липсват, а и желание да се харчат има… А със сигурност, Windows Phone има с какво да се похвали.
Lumia 640 XL Dual SIM е доста интересен смартфон. Microsoft са премислили появата му доста прецизно.
- Хардуерът му е напълно достатъчен, за да можете да вършите от него ежедневните си задачи.
- Има огромен 5.7 инчов дисплей, който “приляга” идеално на идеята за “работна машина”.
- Огромната 3000mAh батерия, в комбинация с икономичните на тема енергия Snapdragon 400 чипсет и HD дисплей, осигуряват два дни работа с устройството, а при нашите опити и над 8 часа постоянно светене на дисплея, което без съмнение е впечатляващ резултат.
От друга, той е двойно и дори тройно по-евтин от Galaxy Note 4 например. Microsoft не се и опитват да се конкурират с Note 4, най-малкото заради липсата им (към момента) на технология поддържаща стилус, като разбира се, въпросът не е просто да добавят такъв, а и да осигурят достатъчен брой приложения, които да се възползват от него. Естествено, и това ще се случи и лично ние смятаме, че едва тогава ще видим скъп фаблет от Microsoft. До тогава – Lumia 640 XL Dual SIM се позиционира прекрасно в средния ценови сегмент и предвид леката работа на операционната система и всичките услуги от Microsoft, той е доста силна конкуренция на фаблетите в класа си. Честно казано, вероятно ги превъзхожда.
Огромен бонус е камерата. Въпреки, че няма оптична стабилизация на изображението, камерата поставя Lumia 640 XL Dual SIM под една съвсем различна светлина. Вече не само ще можете да работите в движение, но и да се забвлявате.
Смартфонът в това видео е предоставен от Citytel.bg, Можете да видите актуалната цена на сайта им.
Бъдете здрави и Ви благодарим, че бяхте с нас.
*Забележка. Lumia 640 XL Dual SIM поддържа българско меню (всички Windows Phone 8 и Windows Phone 8.1 смартфони имат).