LG официално представиха G5. Новият флагман на компанията вече е с изцяло метален дизайн, преместени отстрани бутони за управление на звука и Always On дисплей. Двете камери на гърба, му осигуряват 135 градусов ъгъл на виждане и очевидно са идея, дошла от LG V10.
LG се опитват да угодят на всеки потребител и поне се опитват, да не правят експерименти с флагмените си. Новият LG G5 е доказателство за това. Той е изцяло метален, има слот за разширяване на паметта с microSD карти и в същото време и благодарение на новия “модулен дизайн” – има сменяема батерия. А това е постижение, защото останалите производители на пазара, жертват сменяемата батерия, в името на дизайна.
LG G5 не е толкова “вдъхновяващ” на тема дизайн, колкото iPhone 6s или Galaxy S6 например, като разбира се, това е въпрос на вкус. Със сигурност обаче, е стъпка в правилната посока за компанията, особено след пластмасовия LG G4.
Корейците променят начина по който потребителите взаимодействат с батерията. Модулният дизайн, който са въвели, позволява да извадите старата батерия и да поставите нова и заредана, е с едно движение, наподобяващо зареждането на пълнител на пистолет. Не сме сигурни, дали това е най-подходящият пример – но е много близо.
Въпросният “Magic Slot” е разположен на дъното на смартфона и служи и като допълнителен слот за най-различни аксесоари. А те както можете да видите от самото представяне на модела, са много – контроли за камерата (с вградена, допълнителна батерия, Hi-Fi аудио модул и други).
Двете камери на гърба на LG G5, му осигуряват възможността да прави супер-широкоъгълни снимки (135 градуса). Едната камера на гърба е 16MPx-ова, а втората – 8MPx-ова. Колкото до предната камера – тя е с 8MPx сензор.
LG G5 има 5.3 инчов IPS LCD дисплей, отново с Quad HD резолюция, но вече поддържа новата Always On фунцкия на компанията. Сам по себе си, по-малкият дисплей и тънката рамка около него, правят G5 доста компокатен и удобен за работа с една ръка.
Колкото до Always On функционалността, тя изглежда като доста добра идея. Смартфонът поддържа по-голямата част от дисплея черна, но оставя минилно количество информация за датата и часа. Доста полезна идея, особено като се има предвид, че ние потребителите поглеждаме по над 100 пъти на ден към смартфона, просто за да видим колко е часа например. Според LG, поглеждаме към смартфона до 150 пъти дневно. Твърдят още, че Always On функционалността, изтощава едва 0.8% повече енергия на час. Не звучи зле, но елементарни сметки показват, че това прави около 19.2% за 24 часа, което в зависимост от издръжливостта на батерия, може и да се окаже проблем. Дали е проблем – ще можем да Ви кажем след като тестваме смартфона.
Изцяло металният дизайн създава далеч по-добро впечатление от колкото при миналогодишния LG G4, а четирите цвята в които се предлага (сребрист, титан, розов и златен), със сигурност ще помогнат за достигането на смартфона до още по-голяма аудитория.
Бутоните за увеличаване и намаляване на звука са преместени от лявата страна на смартфона, което очевидно слага край на идеята им за разположението им на задния капак.
На гърба остава Power бутонът (под камерите), но той вече функционира и като сензор за пръстови отпечатъци. Също както при HTC One A9 и LeTV 1s X500, той може да светне смартфона и да го отключи с едно движение.
LG G5 е с новия USB Type-C порт за зареждане и синхронизация с компютър. Предимствата му са, че той е обратим, поддържа по-висока скорост на данни и други. Недостатъкът е, че прави старите Ви microUSB кабели излишни. Все пак, като претеглим плюсовете и минусите – ние подкрепяме преходът на компанията към USB Type-C порта.
Що се отнася до хардуера, вижте сами:
- OS: Android 6.0 (Marshmallow) с LG потребителски интерфейс
- размери: 149.4 x 73.9 x 7.7 мм
- тегло: 159 грама
- чипсет: Snapdragon 820
- дисплей: 5.3 инчов, IPS LCD, 2560 x 1440 пиксела (554ppi)
- RAM: 4GB
- памет: 32GB + microSD (до 2TB)
- основна камери: 16MPx основна камера (78 градуса) + 8MPx (135 градуса)
- предна камера: 8MPx
- батерия: 2800 mAh (сменяема)
Любопитен момент е батерията в LG G5. Тя е с 2800 mAh капацитет, което е по-малко от 3000 mAh в миналогодишния LG G4. Това не е задължително да е лошо. Qualcomm Snapdragon 820 e по-енергоефективен, Android 6.0 Marshmallow също помага в режим “дрямка” (Doze), а и дисплеят е малко по-малък. Вероятно можем да се надяваме на същото време на престой на смартфона. Все пак, все още стои въпросът, как ще се отрази в реални условия Always On дисплея в G5 и дали ще трябва да го изключим или не.