1. Окомплектовка и външен вид
2. Интерфейс
3. LG жестове:
А. Текстово поле – от четирите страни потупване
Б. Home Screen – накланяне на телефона наляво или надясно, за да се премести местоположението на обекта (уиджет, пряк път)
В. При входящо повикване – turn to mute
Г. Будилник – turn to mute
Д. Галерия – потупване отляво или отдясно, преминава към следваща или предишна снимка
Е. Музикален плеър – двойно потупване отляво или отдясно сменя към предишна или следваща песен
Ж. Видео плеър – чрез обръщане на телефона, паузира видеото
4. Социални мрежи, адресна книга, СМС, ММС, Mail
5. Мултимедия, камера
6. Browser
7. Google Maps 5.0
8. Игри
9. Benchmark
Окомплектовка:
1. LG Optimus 2X
2. Слушалки тип „тапи“ 3.5мм жак
3. HDMI кабел (micro HDMI)
4. microUSB data cable
5. зарядно устройство използващо кабела
6. кратко упътване
Основни акценти:
1. Първият в света телефон с NVIDIA Tegra 2 (dual core 1GHz Cortex A9 + GeForce GPU)
2. 4“ капацитивен дисплей с резолюция 480х800 пиксела, IPS матрица, 16 милиона цвята
3. 512MB RAM, 8GB вградена памет + слот за microSD поддуржащ до 32GB карти
4. Android 2.2 Froyo + персонализация от LG
5. 8MPx камера с автоматичен фокус, LED светкавица, запис на видео 1088p@24fps и 720p@30fps; 1.3 MPx камера за видео разговори
6. GPS, A-GPS
7. Акеселерометър, жироскоп, сензори за близост и светлина, електронен компас
8. microHDMI + HDMI mirroring
9. WiFi b/g/n + DLNA
10. microUSB + USB tethering
11. поддръжка на DivX/Xvid
12. Жестове
13. Adobe Flash 10.1
14. FM радио
Хареса ни:
1. NVIDIA Tegra 2 (dual core 1GHz Cortex A9 + GeForce GPU)
2. Персонализацията от LG – прилича в доста отношения с iOS. Интерфейсът е приятен, лесен за употреба и познат. В нотифиационната лента предвидливо се намира бърз достъп и контрол на звука, WiFi, Bluetooth, GPS, заключване на акселерометъра – много правилно решение от страна на LG. В нотификационната лента се намира и управлението на музикалния плеър.
3. Жестовете
4. microHDMI + HDMI mirroring
5. DLNA
6. поддръжка на DivX/Xvid
7. Страхотен като изглед музикален плеър
8. Adobe Flash 10.1
9. Google Maps 5.0
Не ни хареса:
1. Камерата не можа да ни впечатли в всичките си 8MPx и 1088p видео запис.
2. Използваната IPS матрица при LG Optimus 2X не е на нивото на тази при iPhone 4
NVIDIA Tegra 2
LG Optimus 2X е първият телефон с двуядрен SoC от NVIDIA – Tegra 2. Знаете, че при мобилните устройства, се използва понятието SoC (System On Chip) и простичко казано SoC-а включва в себе си няколко процесора. Tegra 2 разбира се е SoC и включва 8 процесора в архитектурата си – два процесора Cortex A9, ISP (Image Signal Processor), Audio Processor, Graphics Processor, HD Video DECODE Processor, ARMv7 Processor, HD Video ENCODE Processor и накрая, но не на последно място GeForce Graphics Processor (GPU).
1. 2 броя Cortex A9 – here comes the power
2. Image processor (IPS) – ангажира се със заснемането на снимки и поддържа до 12MPx камера и 5MPx предна камера.
3. HD Video Decode Processor – служи за декодиране на видео от собствената памет или интернет стрийминг.
4. ARM7 Processor – поема леките задачи при работа с устройството, като например менажирането на разхода на енергия и комуникацията между отделните блокове. По този начин пести важната към момента енергия за всяко мобилно устройство.
5. HD Video Encode Processor – осигурява енкодването на видеа с 1080p качество до 30 кадъра в секунда.
6. Audio Processor – грижи се за декодиране на аудиото.
7. GeForce Graphics Processor – нисък разход на енергия (Ultra Low Voltage). Поема част от работата на Cortex A9 процесорите.
Tegra 2 SoC поддържа до 4 ядрa. Tegra 2 е разработен по 40nm технология и както е известно има по-нисък разход на енергия. Относно разхода на енергия, от NVIDIA казват не само, че новия Tegra 2 не изразходва повече енергия, а напротив – Tegra 2 изразходвал с до 40% по-малко енергия от еквивалентните едноядрени процесори със същата честота. Обясняват това по следния начин: за да се свърши определена работа с нормален single core процесор, той работи на максимална честота (1GHz) и на максимален волтаж (1.1 волта), докато ако се използва dual core процесор, двете ядра ще си поделят работата и ще работят на по 550MHz всяко и с обща консумация 0.8 волта.
Като предимства при използването на двуядрената Tegra 2 освен по-ниската консумация на енергия, от NVIDIA изтъкват и по-бързото браузване в интернет, по-добър експириънс при игрите, по-добър и гладък мултитаскинг и интерфейс. Като статистика ще отбележим също, че според NVIDIA Dual Core Cortex A9 (Tegra 2) е от 1.5 до 2 пъти по-бърз от single core Cortex A9 на същата честота и от 1.7 до 2.4 пъти по-бърз от single core Cortex A8 процесор на същата честота..
За пръв път при Tegra 2 SoC се наблюдават и две нови за мобилната индустрия технологии – това са out-of-order execution engine и Speculative execution.
Out-of-order execution engine е технология позволяваща изпълнението на задачи с приоритет, при условие, че не е необходима повече информация за изпълнението им. Разбирайте, че може да се пусне да се пусне задача от опашката, която не е свързана с текущата задача – процесора „вижда“, че може да я изпълни и просто я изпълнява. Нещо подобно на допълнително ядро, но се изпълнява в същото такова.
Speculative execution – позволява едновременното изпълнение за два различни варианта на една задача, при условие, че има променлива разбира се. Разбирайте, че при наличие на променлива, Speculative execution започва едновременното и предварително изчисление на двата варианта и когато променливата стане ясна, просто затваря излишното изчисление. По този начин се пести време при изпълнение на задачите и допринася за по-бързата работа на устройството. Трябва да се отбележи, че за да работи Speculative execution, не са необходими модификация на приложенията – целият процес е автоматичен (модификация и оптимизация на приложенията е необходима за по-добра работа с GeForce) .
При Tegra 2 SoC изпълнението на една инструкция минава през 9 етапа (pipeline stages). За сравнение, при Cortex A8 процесорите например – минава през 13 етапа. Броят на етапите е пряко свързан с честотата на процесорите – по-малък брой етапи означава по-малка възможност за ъпгрейд (clock)на процесорите (това вероятно е причината при Tegra 2 3D, процесорите да са 1.2GHz). Съответно по-голям брой етапи (например 13 етапа при новото поколение Scorpion на Qualcomm), дава възможност за clock на процесорите до 1.5 – 1.8 GHz.
Вероятно сте чували името NVIDIA. Известни са с долгогодишен опит в областта на компютърните компоненти и особено видео карти. Тук понятието „видео карта“ е заместено от “GPU” или „графичен ускорител“, но в общи линии говорим за много сходни неща. Имайки предвид начина им на работа при компютрите – може да се очаква и подобен подход при мобилните телефони. Вижте таблицата:
В края на 2010 година е анонсиран Tegra 2 Dual-core SoC. Пролетта на 2011 година излиза Tegra 2 3D. Представител е LG Optimus 3D например. Tegra 2 3D представлява нещо като фейслифт на оригиналната Tegra 2 (леки подобрения като поддръжка на 3D дисплей и клокнат Cortex A9 процесор на 1.2GHz). Съответно в края на 2011 година излиза Tegra 3. По принцип след фейслифта на Tegra 2 със Tegra 2 3D, трябваше да излезе изцяло ново поколение Tegra , но вероятно предвид факта, че Tegra 2 поддържа до 4 процесора, от NVIDIA са направили Tegra 3 „втори фейслифт“ на оригиналния Tegra 2 – поддържат се 4 процесора и е увеличена поддръжаната резолюция на дисплеите до 1366х768 пиксела (при Tegra 2 и Tegra 2 3D – поддържаната резолюция е до 1024х600 пиксела).
На фона на изказаното до момента представете си какво чудо би било поколението Tegra 4!??! Предвид, че няма накъде повече фейслифтове и се очаква да изцяло ново.. Не мислете и, че това се отнася за далечното бъдеще. Очаква се (според разсъжденията по-горе) Tegra 4 да бъде представен пролетта на 2012 година. Да сме живи и здрави да му се порадваме