Изследователите от Rensselaer Polytechnic Institute са създали нещо, което наричат “liquid pistons” (течни бутала), които могат да доведат до създаването на лещи без движещи се части. Ето как работи технологията: трептящи капчици от феротечност съвсем точно измества заобикалящата я течност от субстрат, който в момента е с размера на дъвка. Пулсиращото движение на капчиците от феротечността, които са наситени с метални нано частици, могат да бъдат използвани, за да изпомпват малки количества течност. С други думи, когато едната от тези капчици отиде надолу, другата отива нагоре, подобно на буталата в автомобила. Това се постига чрез манипулиране на напрежението, вместо чрез механична сила.
Важното в случая е, че можем да очакваме в бъдеще създаването на супер тънък смартфон, защото лещите на камерата ще заемат значително по-малко място и ще имат нужда от по-малко електричество, за да работят.
Не се споменава колко време ще отнеме преди тези лещи да започнат да се вграждан в реални устройства. Индустрията се развива доста бързо, можем да се надяваме в скоро време да получим тънки смартфони с големи лещи на камерата, които почти не изразходват енергия .
Източник: http://www.intomobile.com
“””