Калифорнийските затвори вече използват обучени кучета, за да търсят и конфискуват мобилни телефони

    33-те затвора в Калифорния, както и всички други по света, имат проблеми с хора, вмъкващи мобилните си телефони в тях. За да се справят със ситуацията, властите викат на помощ най- добрия приятел на човека. Кучетата, които преди са били използвани, за да намират наркотици, оръжия и хора, сега са тренирани и за търсене на телефони. Хората, които ги обучават споделят, че всички мобилни устройства притежават специфична миризма. Калифорния за момента има 14 такива кучета и по план ще разполага с още 23 до края на лятото.

    Само до май тази година в Калифорния е имало 4 800 отнети телефона, както от кучетата, така и при случайни проверки. Когато сравните това с отнетите телефони през 2009г. (малко над 7000) и само 261 през 2006, става очевидно, че проблема се задълбочава. Затворници, които разполагат с мобилен телефон, не само могат да поръчат убийството на врага си или да се снабдят с наркотици, но и да запишат начина на действие на охраната на затвора. След това ако го пратят на външни хора, по-лесно могат да измислят план за бягство. Педофилите пък използват устройствата си, за да говорят с деца онлайн, тъй като днес повечето мобилни телефони разполагат с уеб браузър.

    Колко ефективни са тези животни? Трудно е да се каже. Кучетата са по-евтини от рентгенови скенери, а телефонните заглушители са нелегални. Затова тези четириноги остават най-добрия вариант засега. Друга опция е да се сложи специална боя, която да блокира сигналите, което ще принуди затворниците да използват телефон само през часовете, когато им е позволено да са навън. Но пък кой би рискувал да сложи Motorola до ухото си, докато охранителите следят всяко негово движение.
    Източник: http://www.intomobile.com

    “””