Преди около 2 месеца на Google I/O 2013 компанията представи новата си визия за Google Maps, както за декстоп, така и за мобилни устройства. Най-накрая, последната версия на гугълските карти – Maps 7.0, започна да достига до Android устройствата на крайните потребители.
Новото приложение е с обновен дизайн, добавени нови възможности и функционалности и според първите ни впечатления работи страшно бързо.
Когато стартирате Maps ще забележите, че Google малко са разместили елементите от потребителския интерфейс. Полето за търсене в горната част доста наподобява това при Google Now приложението. В дясната му част се намират бутони за стартиране на навигацията, както и достъп до личния Ви профил, където може да видите своя домашен и служебен адрес. На същото място се виждат още оценките, които сте дали на различни посетени от Вас места, запазените адреси, както и историята на търсенето Ви.
Що се отнася до навигацията, тя се стартира директно в обновеното приложение Maps, а не както преди в отделно приложение. Има възможност за навигация с кола, публичен транспорт, колело или пеш.
Преди да започнете навигирането до даден обект, може да видите директно на картата алтернативните маршрути, като лесно може да изберете някои от тях. В долната част на дисплея се появява информация за маршрута и колко време ще отнеме, за да стигнете до дестинацията си. Със слайд нагоре от въпросното поле с информация могат да се видят изписани указанията къде трябва да завиете и т.н. С бутончето Start вече се стартира самата навигация, която има лек 3D изглед.
В режим на навигация се появява малка полупрозчна линия в доната част на дисплея, откъдето може да се достъпят някои настройки като преглед на целия маршрут на картата, списък с указания стъпка по стъпка, заглушаване на гласовата навигация и сателитен изглед на картата.
Сред останалите промени по интерфейса на приложението е и новият бутон за достъп до контекстуланото меню в долната лява част на дисплея. За да влезете във въпросното меню, може да натиснете бутона или да го натиснете и да слайднете надясно. Там са поместени различните изгледи на картите като сателитен, трафик, публичен транспорт и алеи за колелоездачи. Точно под тях се намира пряк път за бърз достъп до Google Earth приложението, стига да сте го инсталирали вече на смартфона или таблета си. От тук може също така да достъпите настройките на Maps.
Да се върнем сега на полето за търсене, където са може би най-големите промени. Когато го изберете, освен да напишете или изговорите дестинацията или обекта, който търсите, ще откриете и новата функция Explore. Чрез нея, лесно и бързо ще може да откривате интересни места около Вас в петте категории: Eat, Drink, Shop, Play и Sleep. Всяка от тях е разделена на подкатегории:
– в Eat има ресторанти, заведения за бързо хранене, хлебарници и т.н
– при Sleep може да откриете хотели от различен ранг 2, 3, 4 звезди и т.н
Няма как да не отбележим, че тук визуално всичко е просто впечатляващо. Прекрасни снимки на категориите, подредени във формата на карти като при Google Now. Браво на Google, наистина е наслада за окото.
След Explore се вижда още едно поле, в което са поместени различни категории обекти като аптеки, банкомати, супермаркети, паркинги, болници и други. Избирайки дадена категория, ще видите всички подобни обекти около Вас, след което може да изберете конкретен обект, да стартирате навигация или просто да прегледате информацията за него.
Когато изберете даден обект (в нашия случай аптека), в долната част на екрана се появява полето с информация за него. Може да преминавате през различни обекти директно като слайдвате наляво и надясно върху полето с информация. Горе пък в полето за търсене стои въпросната категория и в дясната му част се намира бутонче, с което може да видите всички обекти директно под формата на подреден списък.
В Search прозореца следва поле, в което се виждат други обекти наоколо от Вашата история, където сте се чекин-вали. Най-отдолу след това поле се намира и опцията, за запаметяване на карти в паметта на телефона в случаите, когато нямате достъп до интернет. Тази опция ще запази само видимата към момента на дисплея част от картата.
Освен по този начин, може да запазвате карти и по ще един доста нетрадиционен метод. За целта, трябва да напишете в полето за търсене “OK Maps” или пък да го изговорите. Kомандата наподобява на тези при Google Glass. Определено интересно решение на Google, което обаче ще направи картите им много лесно управляеми през технологичните им очила. Добра идея, нали? Не е изключено, скоро да видим още скрити гласови команди в Maps 7.0.
И като заговорихме за скрити функции в тази обновена версия на Maps, добавена в възможността да извикате менюто за обратна връзка с Google само като разклатите леко своето устройство.
Не на последно място, на 9 август Google “дърпат шалтера” на услугата за споделяне на местположението Latitude.
Подобна функционалност вече е вградена в мобилното приложение Google+ за Android, a скоро ще се появи и за iOS.
Ами това са новостите в Maps 7.0 за Android OS. Изключително добър ъпдейт на едно от най-силните приложения на Google. Красив дизайн, нови възможности в лицето на Explore функцията и изобщо само суперлативи можем да изкажем за старанието и работата, която са свършили пичовете от Mountain View.
Важно уточнение!
Статията е базирана на официалния ъпдейт за Maps от Play Store, а тестването е направено на Galaxy Nexus със CyanogenMod 10.1.1 Stable (Android 4.2.2). Ъпдейтът е пуснат поетапно за различните региони на света за всички устройства с Android 4.0.3 и по-нов.
В случай, че все още не можете да го видите, има начин да инсталирате APK-то допълнително. В мрежата се появиха няколко версии на въпросния файл:
Както може би сте забелязали от картинките, тестването на Maps 7.0 е направено в Ница, Франция. Там нямахме проблеми с новите елементи в приложението като Explore, както и със съхраняването на карти в паметта на телефона по изброените по-горе начини.
В България обаче, тези две неща не работят все още. Не е ясно защо и дали скоро ще бъдат активни.
Споделете мнението си за ъпдейта на Google Maps в коментарите. Да са ни честити новите карти на Google.