Наскоро се появиха слухове, че Google ще добави музикален абонамент към YouTube, където така или иначе вече има милиони парчета за слушане, стига да знаете как да го използвате.
Важно уточнение преди да започнем със статията е, че създателите на съдържание могат да сложат права за прослушване на песни си. Това означава, че без значение за каква услуга говорим, има шанс да не може да пуснете дадена песен на мобилния си телефон или чрез дадено приложение. Няма какво да се направи по този въпрос, затова и Google иска да договори условия за подходяща музикална услуга.
Има го и проблемът с качеството на звука. Макар повечето потребители да не обръщат толкова голямо внимание на това, феновете на доброто аудио не трябва да очакват 320kbps или пък FLAC качество.
Използвайте плейлисти и Discovery Tools на своя компютър
YouTube е едно от най-добрите места за откриване на музика през последните години. Има редица услуги, чрез които може да събирате музика на своя компютър. Ако искате само да създадете няколко плейлисти, дори не трябва да напускате YouTube. Playlists е много мощен и подценяван инструмент и вече има милиони създадени листи, от които да избирате. Google дори добавиха информация за дискографията на даден артист, когато го търсите. Ако искате нещо повече от плейлисти, има няколко други възможности, които да опитате.
Whyd (Web, iPhone)
Услугата може да се използва за създаване на собствени плейлисти или за следене на такива, направени от други потребители. Whyd събира песни от YouTube, Vimeo и Soundcloud, което означава, че библиотеката е доста солидна. Услугата е много добра в откриване на нова музика, тъй като се задвижва главно от самите потребители. Налице е и приложение за iOS.
Streamus (Chrome)
Повечето от нас не прекарват целият си ден втренчени в музикалния плеър, а предпочитат да го пуснат във фонов режим и да забравят за него. Ако използвате Chrome, Streamus ще Ви е от полза. Лесно може да създадете плейлисти чрез бутончето на добавката или да добавите една песен и да пуснете радио режима да поеме контрола.
Услугата позволява на група приятели да се редуват при пускането на песни в една виртуална стая. Лесно може да добавите песни на други потребители към своя плейлиста, което прави лесно обогатяването на личната Ви колекция. Можете и да влезете в някоя от вече създадените стаи и просто да оставите музиката да върви на заден план цял ден.
Вземете музиката си с Вас на Android и iOS
За съжаление, официалното YouTube приложение все още не поддържа слушане във фонов режим. Докато офлайн плейбека все още е нелегален, има редица приложения, които ще Ви позволят да заредите само аудио на заден план. Ето и някои от тях:
uListen позволява да се търсят YouTube клипчета и да се пусне аудиото във фонов режим, като видеото изобщо не се зарежда, което спеставя ценен трафик.
Viral позволява плейбек на аудио на заден план като част от многото си функции. Може да изкарате прозорез с дадено видео над всички други приложения, да правите плейлисти, да се абонирате, да коментирате видео и като цяло да правите повечето неща, които бихте правили в YouTube.
Както вече споменахме, Whyd има мобилно приложение за iOS, което позволява слушането на Вашите собствени плейлисти и на тези на други хора.
Tuner предлага подобно изживяване, но без акцент върху плейлистите.
YouTube може и да не е бил предназначен като музикална услуга, но от доста време е ясно, че е доста добър в това. Остава да видим дали наистина Google ще предложи някакъв абонамент и какви предимства ще донесе това за потребителите. А дотогава – наслаждавайте се на добрата музика.