Ето това вече е нещо наистина интересно… Учени от катедрата по химия в Калифорнийския университет, са разработили самолекуващ се и прозрачен материал с невероятни потенциални приложения – от защитни стъкла на телефони, до дрехи, автомобили и вероятно десетки или дори стотици други.
Концепцията не е нещо ново. В края на 2013 година, LG G Flex излезе на пазара със самолекуващ се гръб, който си изчистваше драскотините след определен интервал от време. Материалът с който беше покрит гърба на Flex тогава, не беше прозрачен и не можеше да се използва при дисплеите.
Според UC Riverside, новият материал е:
“прозрачен, самолекуващ се, силно разтеглив, може да се задейства с електричество и може да се използва за подобряване на батерии, електронни устройства и роботи”
Чао Уанг (Chao Wang), един от създателите на материала, споделя че е проявил интерес към самолекуващите се материали, заради любовта му към комикс-героя Wolverine (Върколака), който има способността, да се възстановява (самолекува).
Ето видео на творението в действие:
Кристоф Кеплингер (Christoph Keplinger), друг автор на доклада, е показал че разтегливият и прозрачен материал, може да се използва за прозрачни високоговорители, което би привлякло и модната индустрия (или поне на теория). Способността на материалът да се самолекува, го прави идеален за електрониката – например като защитно стъкло на дисплеите. Според думите му, производствената цена е ниска, здрав е и може да се възстанови за 24 часа при стайна температура.
Звучи като фантастика, нали? Да не забравяме, че има много фантастични на пръв поглед неща, вече са се случили… Автомобилите, самолетите, микроелектрониката и десетки други също са звучало като “магия”, а в наши дни са нещо съвсем нормално.
Чао Уанг очаква, че новият материал ще влезе в производството до 3 години:
“В рамките на три години, на пазара ще има много самолекуващи се продукти, които ще променят живота ни”