Ако в момента се чудите какво общо има тая рибешка глава горе със световно известната марка Nokia веднага ще ви отговоря – ами, много общо има! Това е първото лого на Nokia датиращо от…. 1985 година!!! И ако някой вече си мисли, че тогава даже телефони са нямали, камо ли пък GSM-и, то това си е точно така, но…
Както вероятно знаете, Nokia е световен лидер в производството и продажбата на мобилни телефони (има си хас и да не знаете…) Ако има някой, който може да се категоризира като най-големия в този бранш, то това е точно финландския гигант. Прочитайки тяхната история много от вас вероятно ще останат изненадани от многото дейности, с които се е занимавала компанията, особено в ранния си период.
Подготвяйки тази поредица статии, ние вярвахме, че историята на един очевиден успех, какъвто е бранда “Nokia”, би бил интересен за всички фенове на мобилните комуникации и полезен за всички хора, коита са решени да успеят в живота. Както е казал Наполеон: “Всеки има право на империя”. Ние ви предоставяме разказ за това как е създадена една. Надяваме се след време някой от вас да ни разкаже как е създал своята… А пък ние да ви разкажем как сме създали нашата…
А ето и първата част от това невероятно пътешествие… “В началото бе словото…”
В началото бе словото. И словото бе у Бога и Бог бе словото. И ето че през 1865 година Той реши да се разходи по бреговете на река Нокианвирта. И видя Той, че там има град и този град се зовеше Тамеркоски. И видя той, че в този град живее нъж на име Фредерик Ибестам. И каза Бог: “Отдавна отмина времето, когато този мъж не го е имало… Начало ще бъде той, но и край… Начало на една легенда и край на една епоха… Но все отнякъде трябва да се почне, така че мисля на първо време да го уредя с фабрика за хартия…”
И така през 1895г. Фредерик Ибестам, по волята Божия, дава началото на днешния гигант Nokia. И вярвате или не, всичко наистина е започнало от фабрика за хартия в северозападна Финландия.
А всъщност Фредерик Ибестам е бил минен инженер. Успехът му в хартиеното производство се дължал основно на нововъденията, които той пренася от Германия във Финладия, позовляващи по-евтино производство. Един вид, оптимизирал съществуващите процеси. Упехите му били толкова впечатляващи, че през 1867 г. печели бронзов медал на Парижкото Световно Изложение и става известен като “Бащата на финландската хартиена индустрия”. Но то само с производство на хартия живеели се…?!? Ето защо през 1871г. Ибестам преименува компанията си на “Nokia Ab”, а през 1902 фирмата започва да се занимава и с електрически генератори.
Междувременно, през 1898г., Арвид Уикстрьом основава компанията „Finnish Rubber Works”, а през 1912 Едуард Полон основава Finnish Cable Works. След време „Finnish Rubber Works” ще се превърне в бизнеса за автомобилни гуми на Nokia, а Finnish Cable Works ще вземе дейно участие в нейния бизнес за електроника.
Знакова за Nokia е 1937г. – година, доказваща, че и навремето борците за били основна част от всяка една икономика. През същата година финландския вариант на “О, Тигре, Тигре!” в изпълнение на Радоард Шишаркстрьом и един поп от Хисарясвар изкъртила мивките, като се задържала 42 седмици на първо място във нациoнaлния Топ 100. През 1937г. президент на Finnish Cable Works става първият финландски олимпийския шампион по борба Вернер Уекъм. Той заема този пост след 16 години работа на поста “Технически директор”. Ей, това се казва чужбински борец, не като наще… И както винаги, където има голяма далавера има намесени и руснаци!
Вернер Уекъм бил работил като минен инженер в Русия в периода 1909-1921. Там освен, че се научил да пие водка, да играе казачок и да гони момите по казашки, тoй завързал многобройни познанства, които в последствие се оказали решаващи за развитието на фирмата. След края на Втората Световна Война Финландия, като победена държава, била принудена да плаща репарации. И благодарение на руските си връзки, Уекман уредил Finnish Cable Works да изнасят кабели за Съветския Съюз, като част от тези репарации. Голяма далавера!
През целия този период от 1922г. Nokia Ab, Finnish Cable Works и Finnish Rubber Works работели в изключително тясна близост и на практика действали като една фирма. Така през 1960г. било взето общо решение Cable Works да основе своето първо звено за електроника, което да се занимава с продажбата на компютри (Повтарям 1960! И да, става въпрос за компютри! ) Само две години по-късно Cable Works разработва свое електрическо устройство, представляващо импулсен анализатор за силови ядрени съоръжения.
През 1967г. трите компании решили официално да обявят неформaлния си брак и създали Nokia Corporation. Всяка от тях запазила своя директор, който бил отговорен пред първия президент на Nokia Бъорн Уестърлънд (историята мълчи, но и него го подозираме, че е от някое спортно училище…)
А как продължава всичко? Естествено, всеки от вас знае, че продължава успешно! Но точно как ще научите тия дни…
Очаквайте “Исторята на Nokia – Част Втора: “А защо не без кабели?!?