Intomobile: Ревю на BlackBerry PlayBook – част 2 (Софтуер)

    Software

    Клавиатура

    Колегите от Intomobile.com са написали по-голяма част от ревюто, като са използвали PlayBook и приложението Word to Go, както в хоризонтално, така и във вертикално положение. Екранът на таблета е с диагонал 7“, което не е твърде много, но е достатъчно, за да позволи удобно писане при хоризонтално положение на таблета през продължителен период от време. Има клавиш за смяна на езиците на клавиатурата. При писане се допускат грешки, но като цяло клавиатурата работи добре. Преместването на курсора е малко по-чувствително от необходимото, което затруднява поправянето на грешките. Патентованата от RIM Sure Type система, подпомагаща писането, изглежда недовършена, в резултат на което писането не е толкова точно, колкото при BlackBerry. Аудио обратната връзка на клавиатурата е доста добра.

    Навигация

    Като цяло потребителският интерфейс и операционната система са много лъскави. Приликите с webOS са очевидни, което е нещо хубаво. Чувствителна на допир рамка обгражда и четирите страни на екрана и предлага възможност за различни жестове. Тук можете да видите основните жестове.

    Няма от какво да се оплаче човек от интерфейса на PlayBook. Графичните елементи са изискани, има много гладки преходи, всичко е разположено логично и просто. Въпреки приликите с webOS, сензорната рамка създава уникално изживяване. Мултитаскинга, навигацията и стартирането на приложения се извършват много гладко. През цялото време, през което е тестван таблета, той не е лагнал или забил, докато са го разглеждали. Но много приложения са крашвали. Въпреки, че изглежда добре, липсват някои основни неща в PlayBook OS. Липсва опцията „send to …“, която бихте използвали за да изпратите снимка чрез Bluetooth направо от галерията или да изпратите линк на уеб страница по email директно от браузъра. Не можете да преглеждате специфична информация за файл, нямате copy, rename, delete. Можете да копирате и paste-вате текст, но липсата на някои допълнителни функции е недостатък.

    Приложения

    Колегите от intomobile.com са тествали устройство преди излизането му на пазара. Въпреки, че App World вече е работел, в него е имало доста малко приложения. Наличните приложения не са били много впечатляващо, но трябва да отбележим, че разработчиците са имали възможност да тестват своите приложения само на симулатори. Vector Runner, популярна 3D игра, изградена на база на Flash, е ставала за използване, но не е вървяла така гладко, както върви при Android. Много от тестваните приложения са имали само основни възможности, не са реагирали добре, интерфейсът им не е бил изчистен. Това ни оставя с впечатлението, че разработчиците са направили минималното, за да получат безплатен PlayBook. (В опита си да привлече разработчици, които да направят приложения за техния нов таблет, RIM беше обещал нов PlayBook на всеки, който направи приложение за него, което приложение бъде одобрено да влезе в App World.)

    Въпреки това RIM представи множество различни приложения с PlayBook. Много от тези приложения на практика са линкове на браузъра. Webmail клиентите са оптимизирани за използване на таблет, но браузърът не може да замени самостоятелно приложение. Вградените приложения 7 digital music store и Podcasts имат доста близък интерфейс, и двете работят гладко и стабилно. Slacker, известна услуга за стриймване на музика, на която може да се разчита, е забивала многократно. Kobo e-book приложението, което върви предварително инсталирано на таблета, не е забило нито веднъж. При него са липсвали филтри при търсене и възможност за сортиране, което затруднява намирането на книгата, която търсите. Bing Maps е интересно приложение, което ще намерите в PlayBook. То е допълнение към използваната търсачка по подразбиране, Bing. RIM използва търсачката на Google в своите BlackBerry смартфони, можем да предположим, че компанията е получила финансов стимул, за да използва търсачката на Microsoft в PlayBook.

    Map приложението има основни възможности, изглежда добре, но не е особено полезно, изглежда, че геолокацията не е активирана за момента на устройството. Можем да се надяваме Google на направи Maps приложение за таблета или RIM да направи необходимото, за да може PlayBook да използва приложенията, направени за Android. Има YouTube приложение, което е функционално и стабилно, но подобно на Kobo няма някои възможности. Не можете да се логнете в своя акаунт, да видите своите абонаменти, да пишете коментари и да гласувате.

    RIM е предназначил своя таблет за корпоративните потребители. Таблетът има текстообработваща програма, електронна таблица, PowerPoint и PDF приложения. Word to Go е хубава текстообработваща програма. Имате възможност да избирате шрифт, да сменяте подравняването на текста, имате достъп до информация за документа. Sheet to Go е също толкова полезно приложение, поддържа множество страници, форматиране на клетките, и други. Adobe Reader работи, но има възможност само да прегледате документа. Нямате достъп до съдържанието му, нямате възможност да маркирате текст.

    Вероятно броят и качеството на приложенията ще се подобри, но няма гаранция. RIM много рекламира колко стабилна е QNX-базираната платформа, но по време на тестовете много от приложенията са забивали. Трябва да отбележим, че това не е имало неприятни последици извън самото приложение.

    Мултимедия

    BlackBerry PlayBook се справя много добре с филмите и музиката. Липсата на microSD слот може да се окаже голям недостатък за някои потребители. Потребителите ще имат достъп до множество cloud услуги посредством бъдещи приложения. Потребителите имат възможност да зареждат музика през BlackBedrry Desktop Software сравнително лесно, както и да свалят песни от вградения 7 digital music store или от често ъпдейтваното приложение Podcasts. Трябва да отбележим, че говорителите на PlayBook са много добри. Таблета има 3.5mm аудио жак, ако решите, че искате да включите слушалки. Хардуерните бутони са разположени в горната част на устройството. Проблем, който може да се наблюдава при тях е, че е лесно да задържите бутона play твърде дълго, което вместо да пусне или спре на пауза песента, ще спре изключването на звука. В музикалното приложение се е оказало трудно да редактирате Playlist-ите. Друг недостатък на приложението е липсата на предварително настроени опции на еквалайзера.

    RIM много обичаше да показва през последните месеци как на PlayBook таблета се изпълняват множество 3D рендирания и в същото време върви HD видео. На практика таблетът се справя с тези неща без проблем. Можете да пуснете различни видео формати – XVID, MP4, MOV, WMV.

    Уеб браузър

    RIM е отделил голямо внимание на браузъра на PlayBook. Поддръжката на Flash трябваше да му осигури предимство пред iPad. За много неща в таблета, трябва да го сдвоите със своя BlackBerry смартфон чрез приложението Bridge – email, календар, контакти. Поради тази причина някои неща можете да използвате единствено през уеб браузъра на този етап. Email е едно от тях. Въпреки, че Gmail е сравнително оптимизиран за използване от таблети, някои от функциите му са липсвали (например възможност за прикачване на файлове). Yahoo! webmail не е позволявал ъпгрейд до последния Beta интерфейс. Facebook е работел сравнително добре. Сайтът на Twitter е имал известни затруднения, когато е имало отворено нещо в дясната част. Използването на Blog чрез WordPress web dashboard е било доста зле. Въпреки поддръжката на Flash 10.1, Grooveshark, популярна музикална услуга, не се е зареждала. Липсата на поддръжка на Silverlight означава, че Netflix също не работи.

    Въпреки някои проблеми, като цяло поддръжката на Flash е достатъчно добре, позволява стриймването на вградено видео. На теория, игрите работят, но на практика Flash обектите са лагвали твърде много, за да можете да се насладите на някоя игра.

    Bridge и tethering

    Приложението Bridge все още не е излязло. Address book, e-mail, BlackBerry Messenger, memos, calendar, tasks – всички тези приложения ще се появят в PlayBook само, когато е сдвоен с BlackBerry смартфон. След прекъсването на връзката, данните изчезват от таблета. По този начин използвате таблета като по-голям екран за нещата, които се намират на BlackBerry телефона. RIM има причини, за да направи нещата по този начин и те са свързани със сигурността. Ако IT администраторите виждат в PlayBook периферно устройство, което не съхранява данни, няма нужда да се притесняват как да изтрият данните отдалечено, ако таблетът изчезне. Това може да бъде много полезно за големи корпорации, при които е много важно данните да не попаднат в чужди ръце, но за обикновения потребител нещата са доста неудобни.

    Без приложение, което да използвате за проверка на пощата, се налага да използвате браузъра. А там нямате възможност да прикачвате файлове. (Трябва да отбележим, че RIM обеща до два месеца да излезе email приложение за PlayBook, което да не се нуждае от сдвоявяне с телефон).

    Tethering-ът е бил сравнително лесен за настройване и използване. RIM твърди, че може да използвате всеки телефон за целта, но при тестовете нещата не са се получили с три Android устройства. Настройката при използването на BlackBerry Torch телефон е била доста лесна. Притеснителен е фактът, че са се появявали съобщения, че може да има такса за тази услуга.

    Intomobile: Ревю на BlackBerry PlayBook – част 1 (Хардуер)

    Intomobile: Ревю на BlackBerry PlayBook – част 3 (Заключение)

    Източник: www.intomobile.com