Панорамните снимки в 360Cities са един нов и различен начин да разгледате красиви места и събития от целия свят и то чрез 360 градусови снимки.
Можете да си направите една вълшебна виртуална разходка докато разглеждате Колизеума в Рим, Великата Китайска стен, Тадж Махал в Индия, Мачу Пикчу в Перу и много други.
Нещо повече, можете сами да участвате в създаването на този нов виртуален свят, като ъплоудвате Ваши панорамни снимки. Създателите на сайта, предоставят възможността на потребителите лесно да правят страхотни панорамни снимки и да ги ъплоудват, директно от мобилните си телефони. Приложението е 360Cities и към момента, можете да го свалите за iPhone и iPad. Разработва се и версия за Android.
Между другото, изглежда има и доста активни потребители от България, като можете да видите някои от творенията им малко по-долу.
Идеята и реализацията на проекта са страхотни и ние се свързахме с г-н Брус Пейлс, главен изпълнителен директор на компанията, за кратко интервю.
_Бихте ли се представил – как се казвате, с какво се занимавате, какви са хобитата Ви?
Казвам се Брус Пейлс и съм главен изпълнителен директор на 360Cities. Имам дългогодишен търговски и финансов опит в различни области, които варират от спорта до телекомуникациите, а сега и интернет, и фотография. Живея в Европа от над 30 години. 360Cities е базирана в Прага, ние сме международен екип от 7 човека – трима американци, двама испанци, един словак и един унгарец. Моята роля е предимно да координирам и приоритизирам дейностите. Свободното си време прекарвам с трите си деца и работя по ремонта на една стара воденица, която купихме преди около 10 години и която ползваме като къща за почивка. Обичам да играя тенис, да карам колело и ски.
_Как дойде идеята за самото приложение?
Като лидери във фотографията на панорамни снимки, създадена от хората, искахме да направим 360Cities достъпна за по-широк кръг от любители фотографи. Идеята да създаваш панорамни снимки (и да ги разглеждаш) директно от смартфона или таблета си беше прекалено привлекателна, за да я пропуснем. Ето и как се роди идеята за създаването на приложение за панорамни снимки. Публикуваме на 360Cities map всички качени панорами, създадени чрез приложението и отговарящи на изискванията ни за качество.
_Защо избрахте първоначално iOS като платформа?
Най-лесно беше да се създаде приложението за iOS от хардуерна гледна точка – устройствата с iOS са стандартизирани и са много по-малък брой от тези с Аndroid. iOS e също така по-привлекателна за разработчиците, тъй като потребителите на iOS са много по-склонни да похарчат пари за приложение, отколкото тези на Android.
_Кои са топ функциите в приложението?
Explore, за разглеждане на нашите панорами от целия свят и функцията за снимане на панорами са две от най-популярните функции на приложението. Нашето приложение е уникално с това, че предлага възможност както да се разглеждат, така и да се създават страхотни панорами.
_Вие сте партньори на Nokia, Google, Microsoft и други. В какво се състои това партньорство, къде и как се използват панорамните снимки в техните карти?
Гордеем се с глобалните си партньорства. Две от “най-горещите” такива в момента са с Google и Microsoft.
Ние сме партньор на Google Earth вече няколко години – панорамите ни са отбелязани с червено квадратче в гугъл. Нашите фотографи са много щастливи да има техни снимки в Google Earth.
Партнираме си и с Microsoft и Windows 8 – панорамите ни могат да бъдат открити в приложението Travel App и Weather App. В момента разширяваме сътрудничеството си – панорамите ни ще се виждат и в нови приложения за Windows. Панорамите ни от време на време се появяват и в заглавната страница на bing.com, което е голяма чест за конкретния фотограф, направил снимката.
_Доколкото разбрах, разработвате версия и за Android. Кога планирате да е налична в Play Store. Платена ли ще е? Ако “да” – цената същата ли е? Android устройствата по света са няколко пъти повече, но пък потребителите, които плащат за приложения там, са доста по-малко. Как смятате да подходите?
Надяваме се да пуснем Android версията на приложението по-късно тази година. Не сме определили конкретна дата или конкретни идеи за популяризирането му. Очевидно има много възможности. Основният ни маркетингов инструмент, освен SEO дейности за оптимизиране, е да популяризираме приложението на сайта ни 360cities.net, в социалните медии и нашия блог. Имаме милиони посещения на сайта всеки месец, много от които от смарт телефони.
_Каква е крайната Ви цел?
Основните цели на приложението са да направят панорамната фотография достъпна за масовия потребител – лесно е да се създават панорами на смартфон или таблет и това позволява на любители фотографи да участват в проекта на 360Cities – Panoramic World – за документиране на света в панорами.
_Кои са любимите Ви панорамни снимки?
О, толкова много са. Лично аз харесвам панорами, които показват човешкия елемент, ето тази например:
Възможността да снимаш 100000 монаха в една панорамна снимка е страхотна и винаги се сещам за това, когато мисля за хилядите наистина невероятни панорами, които сме събрали на 360cities.net.
_Предполагам, тук ще е добре да ни разкажете и за панорамната снимка на Лондон, която Ви вкара в рекордите на Гинес? Как решихте да я направите?
Повечето от гигантските гигапикселови проекти са поръчани от клиенти. Например най-скорошният проект за снимка на Лондон, с който поставихме световен рекорд, беше поръчан от „Бритиш телеком”. Панорамните гигапикселови снимки на стадиони са поръчани като част от рекламни кампании за концерти, марки стоки и спортни отбори. Последната ни гигапикселова снимка на Прага от кулата „Петрин” беше нещо, което сами направихме, без да е поръчана от клиент. С тези снимки генерираме публичност и предоставяме лицензи за използването им, когато даден клиент се свърже с нас и иска да използва снимките.
Такива проекти за гигапикселови снимки изискват внимателно планиране, заснемане и много часове работа по сглобяване на отделните снимки, за да се получи резултат с най-високо качество. Можете да гледате видеото на BBC, което направиха за нас, за да добиете представа колко голямо предизвикателство е да направиш снимка – световен рекордьор:
Видео:
320 гигапикселовата снимка на Лондон, можете да видите тук.
Проектът в цифри:
- 320 – броят гигапиксели на снимката
- 48,640 – броят на снимките
- 3 – дните, необходими за заснемане на единичните снимки
- 3 – месеците, през които компютъра обработи финалния вариант на снимката
- 60,000 – пъти по-голяма от снимка, направена с iPhone 4
- 98 – дължината в метри, ако снимката се отпечата в нормална фотографска резолюция
- 24 – височината в метри, ако снимката се отпечата в нормална фотографска резолюция
- 29-и – етажът на кулата на Бритиш телеком, от който са правени снимките
- 32 –километра до видимия хоризонт
Благодарим на г-н Пейлс за интервюто. Очакваме старта на приложението за Android и се ангажираме да уведомим читателите си веднага, щом се появи в Play Store. От нас – успех!