По време на специалната конференция на разработчиците на Huawei – Huawei Developer Conference, компанията официално лансира и EMUI10, заедно с новата си операционна система HarmonyOS. Д-р Уанг Ченглу, президент на отдела по софтуерно инженерство в Huawei Consumer Business Group, сподели, че EMUI10 е пионер в разпространението на технологични приложения, които предоставят цялостно потребителско изживяване във всички възможни сценарии. Разработването му позволява използването на специфични приложения като аудио и видео обаждания във всякакви ситуации, различни бизнес услуги между устройства и смарт устройства за автомобил. В същото време възможността за разработване на едно приложение веднъж и гладкото му имплементиране върху различни устройства, драстично намалява разходите за разработка и ускорява предоставянето на уникално потребителско изживяване във всички сценарии на бъдещето.
EMUI позволява свързването между устройства, както и между устройства и приложения, като по този начин допълнително подобрява услугите в най-различни ситуации. Екипът зад EMUI вярва в откритите отношения и възможности за сътрудничество, като се надява повече партньори и разработчици да се присъединят към каузата за създаване на иновативно преживяване във всички възможни сценарии.
Д-р Уанг обяви в края на конференцията, че бета версията на EMUI10 ще бъде вътрешно тествана на 8 септември със серията Huawei P30 и други модели, а EMUI10 ще бъде наличен в следващото поколение продукти от серията Mate.
EMUI има над 500 милиона активни потребители дневно, а към EMUI10 е добавен и нощен режим
Към момента, дневно активните потребители на интерфейса EMUI в продукти на Huawei са над 500 милиона в 216 страни като се поддържат 77 езика. Различни разработки бяха направени през последните 7 години, от 2012 насам, когато първият EMUI1.0 бе лансиран. Huawei винаги се стреми да предоставя ъпдейт на EMUI услугите и премиум изживяване за всички настоящи потребители. Статистиката показва, че процентът на Huawei устройства, които са ъпдейтвани на EMUI8.0 и EMUI9.0 е достигнал съответно 79% и 84%, като се очаква броя на потребителите, които ще ъпдейтнат към EMUI10 да достигне 150 милиона.
През последните години Huawei инвестира много в научната и развойна дейност за EMUI, за да може постоянно да повишава неговата производителсност и усъсвършенства работата му.
Технологията GPU Turbo на Huawei увеличава ефективността на графиката с 60%, докато мрежовата технология Link Turbo позволява на смартфон устройствата да агрегират достъп до 4G и WiFi мрежи и така до осигуряват 70% по-бърза връзка, отколкото два изолираното използване на 4G мрежа. Други иновации като файловата система EROFS (Extended Read-Only File System), подобрява скоростта на четене на данни с 20%, а вграденият компилатор Ark Compiler допълнително подобрява производителността на приложенията от трети страни с 60%.
EMUI10 предоставя три важни ъпдейта: UX дизайн, унифицирано потребителско изживяване във всички сценарии и нов стандарт по отношение на оперативната дейност.
EMUI10 добавя и т.нар. „Тъмен режим“, чрез който се повишава нивото на визуален комфорт. Изследванията на индивидуалния човешки фактор показват, че яркостта и наситеността на образа се възприемат различно в зависимост от фона. Тъмният режим оптимизира както контраста между текстовете и тъмните фонове, така и цветът на текста и иконите на приложенията, като крайният резултат е значително повишен визуален комфорт.
Разпределената технология ще промени взаимодействието между различните видове устройства, използвайки техните общи възможности.
EMUI10 разполага с революционната технология за провеждане на HD видеоразговори между няколко устройства. Потребителите могат да осъществяват аудио и видеоповиквания независимо къде се намират. При входящо повикване потребителят може да отговори, използвайки смарт колонка. При видеоповикване пък разговорът може да бъде проведен чрез телевизор, монитор в автомобил или дори чрез пряка връзка от дрон, така че приятелите и семейството ви да могат да видят гледката от него. Ако сте в работна среда, можете да се възползвате от опцията за споделяне на екран между лаптоп и смартфон, осъществяване чрез лесно достъпен drag-and-drop.
За да се имплементира новата разпределена технология, първо трябва да бъдат виртуализирани хардуерните възможности на всяко устройство. С други думи, възможностите на всяко устройство по отношение на дисплей, камера, микрофон или говорител не са базирани толкова на самото устройство, колкото на множество от споделени ресурси. По този начин всяко устройство може да черпи необходимите му функции или хардуерна мощ от общия, споделен набор ресурси, и да споделя своята мощ с тази на други устройства. По този начин различните устройства биха могли функционално да бъдат слети в едно.
Huawei традиционно обръща много голямо внимание на сигурността. В допълнение към функционалността на продуктите си, компанията предоставя и разпределена система за сигурност, функционираща при всички сценарии. Тя укрепва значително системата за сигурност на устройствата, на база на собсвен хардуер и софтуер. Архитектурата на чипсета и ядрото на системата са основа за сигурността и надеждността на всички операции. Единствено устройства, оторизирани от потребителя, ще могат да се свързват с други устройства, а криптираният комуникационен код осигурява максимална защита при обмяната на данни.
Приложения, които се разработват веднъж и се имплементират на различни устройства за различни сценарии
Съществуват все повече и по-разнообразни смарт устройства като смартфони и смарт телевизори, а с развитието на екосистемата за приложения броят устройства, които всеки потребител притежава, расте непрекъснато. Потребителите искат да имат аналогично изживяване, когато използват едно и също приложение на различни видове устройства, както и да имат постоянен достъп до набора с услуги, без значение кое устройство използват и къде се намират. В тази връзка разработчиците се изправят пред огромни предизвикателства по отношение на разнообразието от устройства, езиковото многообразие и обмяната на данни между различните видове устройства.
В настъпващата ера на множество сценарии и устройства на разработчиците на приложения им се налага да променят своя подход. EMUI предоставя разпределен UI фреймуърк и виртуализирани хардуерни възможности. В резултат на това разработчиците могат да създават приложения, подходящи за множество видове устройства, без да има нужда едно и също приложение да бъде адаптирано отново и отново.
EMUI олицетворява прогресът при разработването на екосистеми
През последните години броят на потребителите, използващи смартфони на Huawei, се увеличи главоломно. Брандът достави 100 млн. смартфона само през първите 5 месеца на 2019, а в бъдеще EMUI ще предостави още повече приложения и възможност за свързвани между устройствата на притежателите на устройствата на компанията.
Huawei винаги се е придържал към идеята да открива възможности и технологии, които да са от полза на всички, и в този дух прави платформи като Ark Compiler и Huawei DevEco Studio по-достъпни за потребителите и разработчиците. Компанията има намерение да работи съвместно със софтуерни разработчици и корпоративни партньори, за да бъде създадено едно приятно и иновативно изживяване за потребителите във всички сценарии.
P30 серията е първата с Beta версията на EMUI10, като скоро ще я последват и други модели на Huawei
Устройствата от флагманската P30 серия на Huawei са първите, които на 8 септември ще бъдат ъпгрейднати до бета версията на EMUI10 за осъществяването на вътрешни тестове, като по-късно през годината новият интерфейс ще стане достъпен и за смартфоните от серията Mate 20. Д-р Уанг Ченлу обяви, че EMUI10 ще бъде внедрена и в устройствата от предстоящата серия Mate 30. Повече информация за EMUI10 можете да получите на официалните информационни канали на Huawei.
Екипът на Huawei, стоящ зад разработката на EMUI, очаква с оптимизъм бъдещото си партньорство с разработчици и корпоративни партньори от цял свят, за да достави на потребителите едно невиждано досега изживяване.