Неведнъж сме коментирали, че главоломното развитие в телекомуникационния сектор, изглежда не засяга развитието на батериите в мобилните ни джаджи – независимо дали става въпрос за смартфони, умни часовници или други “носими” джаджи. Устройствата ни, бидейки красиви и тънки, често страдат от “слаби” батерии.
Типичен пример за това е Galaxy S6 например. Несъмнено, смартфонът е красив, тънък, което автоматично означава малка батерия. В неговия случай, тя е 2550mAh и единственият начин за Samsung, да се справят с проблема, е като осигурят технология за бързо зареждане в смартфона и да използват компоненти с по-ниска консумация на енергия. Всъщност, корейците са направили точно това, но доколко са успешни идеите им на практика – ще разберем след няколко месеца, когато чуем впечатленията на потребителите.
Естествено, проблемът с батериите е бил забелязан и от Google и според информация от Wall Street Journal, компанията усилено работи върху проект, за значително подобряване на живота на батериите.
В края на 2012 година, екип от четири инженера, ръководен от бивш експерт по батериите от Apple, са започнали тестове върху батерии, разработени от други фирми, за да ги използват в Google устройствата (например Google Glass).
Година по-късно, групата “разширява мирогледа” си и започва да разглежда технологии, които самите Google да могат да произвеждат.
През последните години, компанията се е преместила към индустрии като транспорт, здравеопазване, роботика и комуникации, като разработват физически устройства, които се нуждаят от ефективни батерии. Лари Пейдж е споделил пред анализатори през 2013 година, че животът на батериите в мобилните устройства е “огромен проблем” и има огромен потенциал за бъдещи открития и подобрения в областта.
Оказва се, че Google имат над 20 независими проекта за подобряване на батерии. Първата версия на Google Glass страда от слаба батерия и компанията се надява да реши проблема. Усилието им, да използват наночастици при диагностициране на заболявания, разчита на малко устройство за наблюдение, което също се захранва от батерия. Подобна е ситуацията и при последния им самоуправляващ се автомобил – също работи с батерии.
Вече писахме за алуминиево графитната батерия, която може да реши голяма част от проблемите в областта. Тя е евтина, не вреди на околната среда, не може да избухе, има в пъти повече цикли на презареждане, зарежда за до 100% само за минута и е гъвкава. Дали Google няма да “прегърнат” тази идея и да я внедрят в устройствата си…