Вероятно всеки Android потребител е виждал “App not responding” съобщението на смартфона си. Обикновено се появява, когато някое приложение забие и платформата му дава опции за избор – да затвори принудително приложението или да изчака, за да му даде шанс да се окопити…
Доста досаден екран, нали?
В Android P, Google решават проблема. Всъщност, изобщо не го решават…
Вместо да показват “App not responding” екрана, те директно ще “убият” забилото приложение.
Google обясниха новото поведение на Android P платформата си, по време на I/O 2018 конференцията. На практика, това им действие не помага по никакъв начин на потребителите – приложението в крайна сметка отново е “крашнало” и впоследствие принудително затворено. Смисълът обаче е в това, да даде ясен сигнал към разработчиците на приложения. Те трябва да подобрят творенията си, за да не се стига изобщо до “зависването” им.
Решението на Google, директно да убиват забилите приложения в Android P, се приема със смесени чувства. Според някои, това решение е “глупаво”, като аргументът е, че смартфоните от ниския клас, често показват “App not responding” екрана без самите приложения да са забили. В този случай, “изчакването” решава проблема.
Според други, решението на Google е добро и на практика не е кой знае колко различно от досегашното. По подразбиране, Android P директно ще убие забилото приложение, но разработчиците, могат да активират настройка в самото приложение, винаги да показва старото съобщение (App not responding)…
Не сме проверявали, дали това е така наистина, но ако е така – промяната е по-скоро “сигнал” към разработчиците на приложения, отколкото нещо реално. Идеята е, разработчиците на приложения, да направят всичко възможно, приложенията им да работят “както трябва” и “безпроблемно”.
На практика, Google оказват натиск върху разработчиците на приложения. Дали това е възможно обаче…? Разработчиците на приложения за Android, трябва да се съобразяват с огромното разнообразие от хардуер за Android смартфоните. Често това е изключително трудна задача…
Натискът от Google, не им помага. Не помага и на самите потребители. Има ли смисъл от него? Споделете какво мислите в коментарите.