Ето това е една наистина добра вест. Най-после, Google започват да проверяват предоставените за одобрение в Play Store приложения. Както знаете, до момента контрол над приложенията нямаше и това вероятно е една от причината за често появяващите се зловредни приложения в Play Store. От тази ход на редмънци, ще спечелят всички потребители на Android устройтва.
До момента, Google разчитаха на автоматичен процес за преглеждане на приложенията, за да могат да се справят с огромния брой приложения, които разработчиците ъплоудват всеки ден. Този подход обаче, както много от потребителите вероятно са усетили на собствения си гръб, крие недостатъци – зловреден софтуер, приложения с ниско качество, не добре работещи приложения и други. За сравнение, Apple преглеждат всяко приложение в App Store ръчно и го връщат към разработчика, ако то не работи достатъчно добре. В крайна сметка, контролът налаган на Apple, явно се оказва по-добрият подход и Google правят тъй необходимата промяна (по-добре късно, от колкото никога).
Google въвеждат ръчен компонент за преглед на приложенията в процеса на проучването и одобряването им в Play Store. Това, поне на теория, би трябвало драстично да намали описаните по-горе проблеми и най-после да има ред в Play Store. Всъщност, въпросният ръчен компонент за преглед на приложенията, вече би трябвало да е в сила и дори се е използвал през последните няколко месеца. Нещо повече, Google се хвалят, че разработчиците дори не са забелязали промяната. В случай, че новият подход на редмънци работи, това е голям успех за компанията, разработчиците и потребителите. Липсата на забавяне и обработването и одобряването на новите приложения за часове, вместо за дни или седмици (какъвто е случая при Apple) – си е постижение.
Според Purnima Kochikar, директор Бизнес Развитие за Google Play, 100 процента от приложенията, които в момента са подадени към Play Store, се преглеждат ръчно или поне до известна степен. Компанията все още разчита на алгоритми за автоматична проверка за неща като зловреден софтуер или защитено с авторски права съдържание.
Разработчиците също би трябвало да са доволни от промените. Основен плюс за тях е, че тепърва ще получават по-добра представа, защо приложенията им са отхврълени (ако са).
Google въвеждат и нова, базирана на възрастта рейтинг система, която ще направи таргетирането на приложения по-лесно за разработчиците. Те ще трябва да попълнят въпросник, за да се определени рейтинга на приложенията им, като въпросната стъпка ще стане задължителна от месец май.