Проектът Fuchsia е нова, операционна система на Google, за която усилено се говори през последните няколко дни. Според намерените материали за нея, в разработването участват “светила” като Травис Гейзелбрехт (BeOS, iOS и WebOS), Браян Суетланд (Android, BeOS и HiptopOS) и Петр Хосек (настоящ софтуерн инженер в Google).
За Fuchsia се знае, че ще използва LK ядро с компонент на име Magenta, който ще разширява нейната функционалност. LK ядрото е проектирано за допълнителни устройства с ограничен хардуер, а Magenta е насочен към връзка със съвременните смартфони и/или компютри с мощен хардуер. Интересн момент и е нов проект за рендването на графиката, носещ името escher и използващ OpenGL или Vulkan API-та, за подобрена графика като дефузия, изчисляване на сенки в реално време и други.
Всъщност, това е единственото известно на Fuchsia – всичко останало са предположения и спекулации. Възможно е, това е операционна система, специално създадена от Google, за AR/VR или пък за хардуер в роботиката и автоматизацията.
На този етап, няма как да разберем какво точно е Fuchsia. Звучи логично, Android да е за смартфоните и таблетите на компанията, Android Wear специализира за “носимите” джаджи като умни часовници и поддържа специфичните им нужди. Защо да няма трета платформа – Fuchsia – за друг хардуер, изискващ специфични възможности. В наши дни, една операционна систем може да изпълнява всичко, но често става излишно тежка, което изисква допълнително хардуер и запас от енергия. Олекотяването на нещата, чрез специално разработена платформа за определен тип джаджи, би могло да реши проблема. Изглежда, че Google гледат напред в бъдещето и се стремят да се справят именно с този казус.