Авторът на статията е гуруто – Eldar Murtazin.
HTC никога досега не бяха пускали на пазара нещо, което да не може да се нарече смартфон. Защо досега не пуснаха т.нар. feature phone (не-смартфон, при цялата относителност на това понятие).
Разработването на собствена софтуерна платформа (различна от Windows Mobile и Android OS, с които работят тайванците) означава изцяло различни разходи. Не си струва ако компанията смята да произведе 2 или 3 модела, а ако смята да пусне десетки в близките месеци и години, то трябва да се намерят нови схеми за дистрибуция. Това пък е свързано с още разходи. Когато през август 2009 година попитах (авторът Eldar Murtazin говори в първо лице) CEO-то на HTC, Peter Chou, как точно смятат да навлязат в пазара на не-смартфони, не получих конкретен отговор. Всичко по-долу са мои лични размишления.
Пазарът би позволил навлизането на още една компания в сферата на feature phones, която да може да се сдобие с такъв пазарен дял, че да си осигури разумна възвръщаемост на инвестицията. За HTC достигането на тази точка може да настъпи след 2-3 години. Говорим за етап, в който имат множество модели на пазара, а не само един-два.
Първият не-смартфон на компанията се нарича Smart (това между другото е регистрирана търговска марка). Името носи в себе си едно доста силно послание, а именно, че всеки feature phone може да бъде смартфон. Няма значение каква операционна система ползва, нито какъв процесор има. Важното е какво получава крайният потребител. Редовите потребители се интересуват от специални функции (били те 8MP камера, Wi-Fi, или пък Twitter уиджет), а не от хардуерните характеристики, които са занимателни за много тясна група технологични фенове.
Samsung бяха наясно с това, когато обявиха Bada OS. Много журналисти си мечтаят, че това ще е някаква сложна OS, но аз имам в ръцете си няколко устройства с нея и мога да ви кажа, че интерфейсът им не е много различен от TouchWiz 2 UI, лежащият отдолу фърмуер си е на Samsung и ни е познат и това е всичко в общи линии. Отдолу в никакъв случай нямаме Linux или нещо друго по-завъртяно.
Samsung разчитат основно на интерфейса си. Какъв е случаят при HTC? Ами горе-долу същият. Операционна система, която първоначално ще е затворена (Brew MP), сензорен екран и интересен интерфейс (Sense UI).
HTC Smart има 300MHz процесор, няма кой знае колко RAM, така че няма да е особено интересен за технологичните потребители. От друга страна обаче, работата из менютата е страшно бърза, което е важното за средностатистическия потребител. Потребителят ще се зарадва и на резистивния екран, и на 3MP камера и на слотът за microSD карта.
HTC Smart ще се появи на пазара през месец май на цена от около 200 евро. HTC ще се опитат да компенсират спадащият дял на Windows Mobile смартфони чрез навлизане в пазара на условно наречените не-смартфони. Правилна стъпка в правилната посока, с която ще трябва да се съобразят дори Nokia, които все по-трудно ще обясняват на широката публика защо един S60 смартфон е по-добър от един не-смартфон.
Отново повтаряме, че автор на статията е Eldar Murtazin от www.mobile-review.com.
“””