Какво се случва с притежаваните от човек цифрови музика и книги след смъртта му?

    Появиха се слухове, че актьорът Брус Уилис не е доволен от условията на iTunes. Той с изненада е открил, че не може да завещае на своите деца песните, които е купил чрез iTunes. Това е притеснило актьора и той се е свързал със своите адвокати, с чиято помощ се надява да разреши проблема. Твърдеше се също, че Брус Уилис щял да създаде тръст, който ще притежава свалените от него неща. По този начин неговите деца ще могат да ги наследят след смъртта му.

    Малко по-късно съпругата на Брус Уилис, Ема Хеминг Уилис, публикува в Twitter, че появилите се по-рано слухове не отговарят на истината. Няма как да знаем дали наистина Брус Уилис има проблем условията по наследяване на свалените от iTunes неща и дали смята да направи нещо по въпроса. Но този казус ни навежда на мисълта за това, какво реално купуват потребителите, когато купуват цифрово съдържание и доколко те стават собственици на нещата, които са купили.

    За разлика от нещата, които физически купуваме – касети, дискове, книги и други, цифровото медия съдържание само се лицензира. На практика, то се взема под наем от магазина, от който е купено. С него потребителят не получава правата, които получава, когато купува съдържание на физически носител. Когато купите песен от iTunes, всъщност получавате правото да слушате тази песен на до пет устройства, които използвате, но не можете легално да прехвърлите тези си права на някой друг.

    Потребителите рядко се замислят за тези неща. Оказва се, че при купуването на цифрово медия съдържание, след смъртта на човека, който е купил съдържанието, то не може да бъде законно използвано от друг.