Окомплектовка на BlackBerry PlayBook:
1. BlackBerry PlayBook
2. Неопренов калъф
3. Зарядно устройство
4. microUSB кабел за синхронизация
5. Книжки и упътвания
Видео:
– Акценти и Външен Вид
– Интерфейс
– Операционна система и жестове
– BlackBerry Bridge
– Мултимедия
– Игри
– Бонус: Redfly на Celio Corporation от CrackBerry
Основни Акценти:
– 7 инчов капацитивен екран с резолюция 1024 х 600 пиксела, 16 милиона цвята
– QNX операционна система
– 1GB RAM
– 1GHz dual-core CPU
– 16/32/64GB (нашата версия – 16GB)
– 5MPx задна камера, запис на видео 1080p, 3MPx предна камера
– Поддръжка на DivX/XVid
– Flash
– BlackBerry Bridge за криптирана свързаност с BlackBerry смартфон
– microHDMI
Видео ревюто е направено от Николай Ангелов. Николай Ангелов е потребител и фен на BlackBerry. От доста време използва BB 9700. Отскоро е притежател на iPad 2. Ето какво казва той за PlayBook
Николай Ангелов за BlackBerry PlayBook:
PlayBook е изключителен таблет. Начина по които се движи операционната система и риспонса на апликациите е забележителен за компания която на практика никога не е имала дори подобно устройство (чисто нов ОС), нова и различна от конкуренцията концепция. Екрана е забележително добър. Спокойно мога да твърдя, че доста по добър от този на лидера на пазара поне за мен (iPad 2). За мен, начина на управление на устройството е много удобно и интуитивно. Непрекъснато ми се иска да мога да управлявам айпад с подобни жестове. Интеграцията му с BlackBerry смартфон е другото нещо, което го прави много добро устройство. Ако сте потребител и почитател на BlackBerry то PlayBook е “must have” устройство. При използването на iPad, аз като човек, който разчита на смартфона за работа, все повече се убеждавам, че PlayBook е много по-доброто устройство. Зашеметяващ ПЪЛЕН мултитаскинг…безплатен 3G нет от BlackBerry през телефона…няма нужда от допълнителни договори и такси към прекрасните ни мобилни оператори (имам предвид споделянето на така или иначе платения интернет от телефона към таблета).
Защо имам iPad 2, а не PlayBook… 7“ дисплей, недовършени много неща по ОС-а, няма много апликации, безплатните също са малко в сравнение с тези за iPad, за кракнати и дума не може да става (поне на този етап и доколкото аз знам). Ако първото условие се изпълни и РИМ изкарат 10“ таблет, то аз ще съм един от първите хора в БГ с PlayBook 10“ . РИМ имат много работа по устройството…. Добрата новина за всички нас, феновете на BlackBerry, е че PlayBook е просто началото, при това смятам, че е едно страхотно начало.
Заключение:
PlayBook е чудесно устройство, което за съжаление e недовършено. Дори това не е причина да ме спре да си го купя, защото това е временно и постоянно търпи ъпдейти. Малкият екран е единствената причина поради която не съм притежател на PlayBook. Не говоря като фен, говоря като човек използващ BlackBerry смартфон и iPad 2 … Разликата е толкова голяма в полза на PlayBook (лично за мен като функционалности и интеграция на удобствата заради които използвам BlackBerry), че чак не е за вярване. Не искам да обиждам Apple. Напротив iPad 2 е страхотна джаджа…, но както не може да се сравнява BlackBerry и iPhone, така не може да се прави и сравнение м/у PlayBook и iPad – прекалено различни са като концепция за да се съпоставят. Лично аз бих предпочел PlayBook.
359GSM.com:
BlackBerry PlayBook наистина е изумително устройство. Впечатлява със страхотна работа и забележителен интерфейс. Разбира се, няма как да пропуснем да отбележим и приликата на жестовет на PlayBook с тези на WebOS – това “взаимстване” си става практика напоследък. Крайният резултат така или иначе е отличен.
“BlackBerry Bridge”
Знаете, че PlayBook няма фабричен мейл клиент, няма календар, няма и контакти. За RIM сигурността е на първо място и това е причината да лишат таблета от тези приложения. Вместо тях, те дават на PlayBook “BlackBerry Bridge” посредством който, цялата адресна книга, каледарни събития и мейли се появяват на PlayBook. Простичко казано можете да работите с календара, мейлите, контактите и офис документите си (намиращи се на смартфона) директно на таблета. Естествено, може да се използва само от потребители на BlackBerry смартфони, но ако сте такива определено е страхотно удобство. Тези от Вас, които не използват BB смартфон ще трябва да почакат за допълнителни приложения.
Това ни върна няколко години назад към устройството Redfly на компанията Celio Corporation. Redfly приличаше на мини лаптоп със 7″ или 8″-ов екран, хардуерна QWERTY и дотам.. Redfly няма harddisk, няма операционна система, няма процесор – представете си просто един външен по-голям екран от екрана на смартфона Ви и съответно по-голяма клавиатура за по-удобно писане. Цялата информация от смартфона се изобразява директно на Redfly, но си остава физически на таблета. Информацията се предава през bluetooth или usb кабел. Виждате приликата предполагаме…. С PlayBook разбира се, наблюдаваме доста по-съвременна технология. PlayBook има собствена памет, операционна система и т.н. Интересна идея на Celio Corp. и интересен ъпгрейд от RIM. Поздравления. Така или иначе, предвид начина на комуникация, се наблюдават и недостатъци.. След като можем да достъпваме цялото съдържание на смартфона от таблета, би било добре да можем да преглеждаме и мултимедийното съдържание. Виждат се например видео файловете, но няма как да бъдат отворени (вероятно защото криптираната bluetooth връзка не поддържа толкова бърз трансфер на данни). (видео на Redfly- последното видео по-горе).
BlackBerry Bridge Ви дава и така нареченият Bridge Browser. Apple iPhone например може да сподели мобилния интернет през WiFi към произволни устройства. PlayBook има втори (допълнителен) и криптиран браузър, използващ мобилния интернет на BlackBerry телефона. По този начин можете да си спестите евентуална втора такса за мобилен интернет през оператора. Разбира се, отново се отнася само за потребителите на BlackBerry смартфони. Не сме специалисти в ограничията, които могат да бъдат теоретично наложени, но смятаме, че ако мобилният оператор реши за забрани споделянето на мобилния интернет от телефона към таблета, в случая с BlackBerry смарт и PlayBook ще им бъде по-трудно.
“BlackBerry Bridge” много ни харесва като идея. Тук е обаче и основното ни разочарование от таблета на PlayBook. Докато работата на таблета беше супер гладка през цялото време, всичко свършва когато bridge-нем устройството. Е, може би прекалихме с изказа, но лаг-ът, който се усеща там, разваля удоволствието от цялостната и перфектна работа на таблета.
BlackBerry PlayBook е чудесно устройство за потребителите на BlackBerry смартфони. Както видяхте от написаното по-горе е отделено специално внимание на почитателите на компанията. RIM явно се грижат добре за потребителите си, и със сигурност феновете на марката го оценяват (вижте по-горе мнението на Николай Ангелов). Останалите най-вероятно биха реагирали вяло на оферта за PlayBook и да предпочетат таблет с Android или iOS.
Ние лично смятаме, че PlayBook е чудесно попълнение за всеки BB фен. Имаме и няколко забележки обаче:
Предпочитаме 10 инчов таблет пред 7 инчов такъв
бутонът за включване е малък и с малък ход. неудобен е при използване
– не ни допадат използваните материали. Ако от RIM нямат намерение да правят различни серии таблети, добре беше в PlayBook да има малко метал или тук-там кожа както при BOLD серията им смартфони.
– към окомплектовката има неопренов калъф. Това определено ни разочарова още в началото. Не можахме да повярваме, че RIM, компанията, която от край време използва магнита като технология за заключване и отключване на екрана да пропусне да направи един готин калъф със същата функционалност… Напомянме Ви, че Apple използваха тази технология при iPad 2 – smart cover.
– неприятно лагване при употреба на BlackBerry Bridge
Докато 7 инчовият екран може за някои дори да е предимство заради по-голямата мобилност, липсата на качествен калъф и материялите да не пречат на един истински фен да закупи PlayBook, не вярваме някой да хареса лаг-ването в режим на bridge.. Надяваме се, максимално бързо този проблем да бъде отстранен.