Здравейте! Представяме ви едно страхотно ревю на iPhone 3G S, чиито автори са пичовете от gizmodo.com.
Защо да си купувам новия iPhone 3G S, след като изглежда точно както стария? Защото щом веднъж стартирате устройството ще бъде изумени от скоростта му!
Apple с право са кръстили новия си телефон 3G S (заради скоростта му), а не 3G C (заради компаса) или 3G V (заради видеозаписът). Скоростта е централният ъпгрейд и може би единствената причина да предпочетете iPhone 3G S пред iPhone 3G. Ако сега за пръв път използвате iPhone, то 100 долара повече за 3G S определено си струват.
iPhone 3G S е като по-голям телевизор или по-бърза кола! Старите си бачкат супер, но щом веднъж изпробвате новото предложение вече никога не искате да чуете за старото.
Както вече казахме, на външен вид iPhone 3G S е едно към едно с iPhone 3G. Малко по-тежък е и има малко по-излъскана задница. Така или иначе ако Стив Джобс беше извадил 3G S по време на конференцията едва ли щяхте да го различите на пръв поглед. iPhone 3G S има и специално защитно покритие, което му помага в борбата срещу пръстовите отпечатъци и естествената мазнина по лицето на хората. Дори да останат някакви отпечатъци по телефона, то те няма да са пречка за работата на устройството и лесно ще може да ги отстраните чрез едно бързо търкане в ризата си.
В ревюто на gizmodo.com може да видите и едно уникално видео, което демонстрира разликата в скоростите на iPhone 3G и iPhone 3G S. Няма нужда да поясняваме, че iPhone 3G S кърти мивки отвсякъде, независимо дали стартирате игри, приложения, дали се разхождате из менютата или сърфирате в Интернет. Все едно че сте си закупили нов компютър, програмите и игрите изглеждат същите, само че стартират много по-бързо и вървят доста по-гладко.
Какво означава по-високата скорост за iPhone 3G S? 3G S има 600MHz процесор и 256MB RAM (за сравнение iPhone 3G и iPhone 2G имат 400MHz процесор и по 128MB RAM). Това означава, че бъдещите игри за iPhone 3G S ще имат много по-висок таван на системните изисквания, което автоматично ще означава по-добър геймплей и по-усложнени характеристики. Освен това iPhone 3G S поддържа графичния стандарт OpenGL ES 2.0, което павира пътя за игри с далеч по-добра графика. Геймърите трябва да обърнат внимание на тези неща. Все едно преминавате към по-ново поколение игрална конзола. На първо време повечето нови игри ще може да бъдат подкарани и на iPhone и iPhone 3G и iPod Touch. Все пак това са над 40 милиона устройства и никоя компания за производство на игри не би се лишила от такъв пазар. Но програмистите са като алкохолиците. Просто няма да се сдържат, когато видят повече системни ресурси пред себе си.
По принцип Apple не обичат да наблягат на хардуерните характеристики в своите устройства. Този път обаче не са успели да се сдържат! Това „S”” не е там случайно!
iPhone 3G S има 3 мегапикселова камера с автофокус и възможност за видеозапис. Докосвайки визьора на камерата може да определите къде точно искате да фокусирате. Очевидно iPhone 3G S се справя доста по-добре на близки разстояния отколкото iPhone 3G. Снимките по-долу са направени при абсолютно еднакво разстояние и еднаква осветеност. Последното поколение на iPhone се справя по-добре при ниска осветеност и има по-добър баланс на бялото.
Като цяло не може да се твърди, че камерата е революционна крачка напред, но пък в никакъв случай подобренията не опират просто до повече мегапиксели – нещо, което другите производители обичат да правят.
Качеството на видеозапис е доста добро като за мобилен телефон. (iPhone 3G S снима с VGA резолюция при 30 кадъра в секунда). Видеата вървят гладко, без насичане. Докосвайки екрана отново може да фокусирате (един вид концентрирате устройството върху определена част от събитията пред него). Освен това имате възможност да отрежете ненужните части от видео клипчето веднага след като сте го заснели или преди да го ъплоуднете в YouTube например. От Apple твърдят, че iPhone 3G не предлага видеозапис, защото процесорът не може да се справи. Очевидно не са искали да се задоволят с 15 кадъра в секунда.
Що се отнася до 3G скоростите, iPhone 3G S отново има предимство, поддържайки теоретично 7.2Mbps даунлинк скорост. По време на тестовете, които проведохме, 3G S достигаше средно 1568Kbps даунлоуд и около 226Kbps ъплоуд. За iPhone 3G тези скорости бяха съответно 1165Kbps и 209Kbps. Като цяло разликата в скоростите варираше от почти двойна, до почти без разлика.
Подобрената 3G скорост и подобреният процесор означават, че всичко касаещо пренос на данни ще бъде направено по-бързо на iPhone 3G S, отколкото на iPhone 3G.
Приложението Компас и вграденият магнитометър винаги ще ви покажат в общия случай къде е север, независимо дали държите устройството хоризонтално или вертикално. Освен това ако натиснете Find Me бутонът в Google Maps ще получите добра представа и за посоката, в която гледате в момента. Компасът и магнитометърът като цяло не са уникални неща, но създават предпоставки за нови, „уникални”” приложения.
Гласовите команди работят. И то доста добре, стига да ги запомните и да няма много страничен шум. „Call”” се използва за набиране на контакт, „Dial”” за избор на номер. Освен това приложението е сравнително умно. Ако му кажете “”Call Mike”” и имате няколко Mike в указателя си iPhone 3G S ще ви попита кой Mike по точно искате да изберете.
Чрез гласови команди може да управлявате и музикалния плеър. Малко беше смешно, че iPhone 3G S объркваше Phoenix, INXS и DMX, но това е разбираемо поради сходното звучене. Командите “”pause music””, “”who is this song by””, “”previous track”” “”what song is playing?””, “”shuffle”” и “”play more like this”” работеха отлично. В случай, че не знаете какви команди да използвате, просто активирайте гласовите команди и наблюдавайте дисплея. Рано или късно точната команда ще изплава на екрана.
Ако щете вярвайте, но iPhone 3G S има по-издръжлива батерия, независимо от по-мощния процесор. Явно по-високата скорост означава по-малко загубено време в приложенията и в браузъра, което означава по-малко изхабена батерия. Така или иначе с iPhone 3G S спокойно ще може да изкарвате цял ден при сериозна употреба.
Като се замисли човек, всички тези неща са сериозни и важни подобрения на iPhone 3G. По-добра батерия, компас, по-добра камера, гласови команди, по-бърз пренос на данни и значително по-висока скорост на работа. Успехът на iPhone 3G S до голяма степен ще се реши от самите потребители, които трябва да решат дали биха дали $399/$499 за устройството или $199/$299 с договор към оператор. Много от клиентите на AT&T имат договори, които изтичат чак догодина, а тогава вече може да очакваме нов iPhone с революционен дизайн, а не просто с еволюционни подобрения. Освен това доста хора може би малко са се уморили от iPhone и искат нещо по-различно. За тях има Palm Pre или HTC Magic, но според нас iPhone 3G S е най-добрият телефон на пазара към днешна дата.
Отново поздравления на gizmodo.com за страхотното ревю! Очаквайте скоро и нашето ревю!
“””