Устройствата с Android Nougat няма да стартират с повреден буут

    Колко точно “голяма работа” е Android 7.0 Nougat? Като се имат предвид визуалните промени в интерфейса, добавките и новите екстри, новата версия на Google-ската операционна система изглежда повече като лек ъпдейт, вместо като основен, годишен ъпгрейд. Номерът (7.0) обаче подсказва, че има нещо много повече от това…

    В опит да повишат сигурността в Android, Google въвеждат нова проверка за зловреден софтуер, като част от процеса на зареждане на всички Android устройства. До Android 6.0 Marshmallow, устройствата пускат проверка при буутване и в Marshmallow – Ви предупреждават, че устройството може да е “компрометирано”, но в крайна сметка ще заредите операционната система. В Android 7.0 Nougat обаче – Google преминават към следващото ниво.

    В блога за разработчици на Android, Google обясняват, че Android Nougat няма просто да предупреждава при буут за потенциално намерен зловреден софтуер, а директно ще спира процеса на зареждане. Добрата новина е, че ако смартфонът наистина е заразен със зловреден софтуер, няма да зареди изобщо или ще зареди, но в режим с ограничен капацитет (нещо като Safe Mode). Лошата новина е, че дори да нямате зловреден софтуер, но има модификации по буута (къстъм ром или просто руут) – той просто може да не зареди…

    За повечето потребители, новият процес на проверка ще е нещо много хубаво, тъй като на практика ще предпазва смартфона и данните в него… Или поне след като го рестартирате.

    За по-напредналите потребители обаче, които обичат да експериментират с фърмуери от други разработчици, това може да се окаже проблем. Google казват, че всяко устройство със заключвен буутлоудър ще използва новата проверка, за да следи за модификации. Иначе казано, ако смартфонът Ви се предлага с фабрично отключен буутлоудър – няма да да имате проблем с къстъм ромовете. Ако не е – флашването на смартфон с Android Nougat може да се окаже далеч по-трудно.

    И така… Как го разбирате Вие? Като края на зловредния софтуер? Като опит за край на руут-достъпа до Android устройствата? Или като край на експериментите с ромове от външни разработчици? И в крайна сметка – добре ли е за Вас или не? Споделете в коментарите.