“Човек е голям, колкото големи са мечтите му”. Изглежда, че Xiaomi не просто вярват в тази максима, ами и я прилагат с пълна сила. Компанията бълва страхотни смартфони на уникално ниски цени, като за пример могат да се дадат – Xiaomi Redmi 4, Redmi Note 4, Redmi Note 4X Hatsune Miku в ценовия диапазон под 500лв. Колкото до по-скъпите – да не забравяме, че първи пуснаха в продажба “телефонът-мечта” за много потребители – Xiaomi Mi Mix с наистина безрамков дизайн… Амбициите им не свършват дотук – Xiaomi планират да станат топ продавач на силно конкурентния индийски пазар, което определено си е предизвикателство.
И това обаче не е всичко. Сега, според информация от The Wall Street Journal, китайците от Xiaomi планират съвсем скоро да представят собствен чипсет (този месец), заедно с анонса на следващия им Xiaomi Mi 5c смартфон.
Според слуховете до момента, Xiaomi Mi 5c ще има 5.5 инчов дисплей с Full HD резолюция и 2.5D извито защитно стъкло, 3GB RAM и 64GB вградена памет. На гърба ще има 12MPx основна камера, а преднатната ще е 8MPx. Все още не е ясно, дали смартфонът ще дебютира с Android 6.0 Marshmallow или направо с Android 7.0 Nougat. Със сигурност обаче, ще видим MIUI 8.0 на Xiaomi.
Но да се върнем на чипсета… Ясно е, че Mi 5c ще бъде хит, както почти всеки смартфон на Xiaomi. Новият чипсет обаче е нещо, което определено си струва да се отбележи.
През 2015 година, Xiaomi стартираха партньорство с производител на чипсети Leadcore, но не се чу нищо повече. До момента… Излиза, че съвместната им работа дава плодове и Xiaomi ще се станат втория китайски производител на смартфони, след Huawei, със собствен чипсет за мобилни устройства. Да им е честито.
Чипсетът на Xiaomi ще носи името “Pinecone” и ще има две версии – едната с осем Cortex A53 процесорни ядрa, клокнато на 2.2GHz и втора – с осем Cortex A73 процесорни ядра.
Защо, собственият Pinecone чипсет е важен за Xiaomi?
Имайте предвид, че изграждането на собствен чипсет никак не е “проста работа”, но пък ще помогне на Xiaomi, да подобрят комуникацията между хардуер и софтуер. В момента, техните устройства използват чипсети от MediaTek и Qualcomm, но пълният контрол между хардуер и софтуер определено е за предпочитане.
Освен по-добра комуникация, Xiaomi ще имат и по-ниски производствени разходи на смартфоните си, а да не забравяме и имиджът, който би им донесъл собствен чипсет (особено ако проектът им се докаже във времето). Компанията ще се нареди до Apple, Samsung и Huawei. А ако се замислите – именно те са основните играчи на пазара.
По всичко изглежда, че съвсем скоро, Xiaomi ще се наредят на полагащото им се място, до най-големите производители на смартфони в света.