Sanjay Jha, CEO на Motorola: Компанията е отворена към партньорство

    Колегите от fiercewireless.com са публикували части от интересно интервю на Sanjay Jha, CEO на Motorola. Sanjay Jha е споделил, че очаква компанията да участва в обединение или партньорство с друга компания през следващите годините. Той не смята, че е необходимо производителите на мобилни телефони да се борят една срещу друга. Jha споделя, че Motorola е отворена към възможността да комбинира ресурси със софтуерни компании.

    Sanjay Jha споделя, че потребителското подразделение и подразделението, отговарящо за доставките на устройствата, се комбинират и, че много различни неща могат да бъдат комбинирани. „Не съм убеден, че придобиването на производители от мобилните производители е най-добрият начин да бъде постигната стойност за акционерите”. „Обединението между производители на съдържание, хардуерни и софтуерни производители – виждам множество различни начини, по които може да бъде постигнато обединение, да бъде създадена стойност за акционерите и да се създадат различни структури в индустрията.”

    Sanjay Jha дава придобиването на Palm и webOS от HP и партньорството между Nokia и Microsoft като примери на такива обединения. Той споделя, че не е сигурен дали Motorola ще остане независима компания. „Силно се надявам да останем”, споделя той. „Вярвам, че нашата стратегия е правилната стратегия и ще осигури стойността на акциите, която сме обещали.” Но той не отхвърля възможността Motorola да се обедини с друга компания. „За нас има много възможности да комбинираме различни ресурси и да постигнем по-голяма стойност на акциите.”

    Sanjay Jha коментира и отпадането на компанията от петте най-големи производители на мобилни телефони: “Мащабът е фактор във всеки бизнес. Но за последните 30 години връзката между рентабилността на компанията с пазарния й дял е слаба. По-силна е връзката с лоялността на потребителите.”

    Sanjay Jha споделя, че големият успех на Apple в мобилната индустрия може да разкрие слабост на компанията. „Не искам да коментирам слабостите на компания, която е изключително успешна в доставката на продукти от световна класа. От друга страна, бих казал, че мащабът и иновациите често не могат да бъдат комбинирани. Защитата на пазарния дял, както и всички останали защитни действия, често остават за постоянно и мениджмънтът от средно ниво започва да избира културата и стратегията на компанията. Сигурен съм, че хората в Apple са много осведомени и са подготвени да направят необходимото това да не се случи. Ако не говорим за Apple конкретно, мащабът, който се постига при това ниво на успех, често бележи началото на края.”