Microsoft инвестират в Cyanogen стартъпа, опитващ се да отслаби влиянието на Google върху Android операционната система. Запознати с темата твърдят, че Microsoft наливат пари в Cyanogen, които от своя страна изграждат версия на Android операционната система, извън егидата на Google.
Microsoft ще бъдат миноритарен инвеститор с пакет от акции на стойност около 70 милиона щатски долара. Твърди се още, че финансирането може да нарастне и с други стратегически инвеститори, заявили интереса си към Cyanogen и също очакващи с нетърпение да се намали контрола на Google върху Android. Не се споменават други имена.
Microsoft и Cyaonogen са отказали да коментират темата.
Подобна инвестиция от страна на Microsoft звучи странно на пръв поглед, защото целта на компанията би трябвало да е да развие своята собствена операционна система Windows Phone, която към момента има едва около 3% пазарен дял. Подобен ход обаче, макар и нестандартен, си има своята логика.
Android е бил замислен като операционна система с “отворен код“, която може да бъде използвана безплатно от производителите на хардуер. През последните години обаче, Google задължават производителите да разполагат с Google Apps и да задават Google Search като търсачка по подразбиране в устройствата си, като в замяна на това им предоставят достъп до търсачката си, YouTube и милионите приложения в Play Store.
Подобни рестрикции, правят ситуацията по-трудна за приложения, които се конкурират с Goolge-ските. За Microsoft пък, това означава по-малко участие на Bing в цялата схема (като пряк конкурент на Google Search).
Cyanogen предлагат алтернативна версия на Android операционната система – но без рестрикциите. Стартъпът се състои от 80 човека като твърдят, че зад тях има армия от доброволци (9000 софтуеристи), разработващи тяхната версия на Android.
“Ние ще отнемем Android от Google” е казал Кирт МакМастър, главен изпълнителен директор в Cyanogen, в кратко интервю миналата седмица. На следващият ден, на събитие на индустрията спонсорирано от The Information, той е завил, че компанията вече е събрала 100 милиона щатски долара. По-рано са разполагали с финансиране от едва 30 милиона долара.
МакМастър е казал, че повече от 50 милиона души използват версия на Cyanogen Android операционната система, повече от които са я инсталирали на мястото на първоначалната такава в смартфона си.
За да разпространят и спомогнат възприемането на собствената си версия на операционната система, Cyanogen работят по договорки с производители на хардуер, които да инсталират фабричен CyanogenMod в устройствата си, като скорошен пример за това е договор с индийската Micromax.
Трета мобилна екосистема, като алтернатива на Google и Apple, би помогнала на Microsoft да дистрибутират по-успешно собствените си услуги и приложения в смартфоните.
Независимите от Google версии на Android операционната система, не са нещо ново. Пример за това са всички смартфони, произведени за Китай. Там Google услугите така или иначе са забранени и Android смартфоните на китайските потребители, просто имат алтернативни търсачка, сайтове за видео споделяне, пазар за приложения и каквото още искате. Amazon също създадоха своя собствена версия на Android и без Google услугите. На практика, вариациите “свободни” от присъствието на Google, представляват около 37% от всички Android устройства на пазара (Strategy Analytics).