HTC обявиха “значителни съкращания” на работни места в компанията, след публикуване на нетната им загуба от 265 милиона щатски долара (с тенденция за увеличаване в бъдеще). Според Reuters, за лошото представяне на тайванците е виновна One серията им от флагмени.
HTC се опитват да обърнат лошата тенденция, опитвайки се да привлекат вниманието на потребителите към смартфоните си от срения клас (тези между 300 и 500 долара). Всъщност, не е изключено, средният ценови сегмент да се окаже още по-труден за компанията. Да не забравяме, че там ще се сблъскат директно с Lenovo, Huawei и Xiaomi.
HTC просто са първият Android производител с подобни проблеми. Ще има още…
Конкуренцията на Android пазара е доста голяма и по-новите играчи като OnePlus, Lenovo, Xiaomi, Huawei и много други, са склонни да печелят доста по-малко и директно завземат пазарен дял от “стари” играчи като HTC. Пазарът в Китай спря да се разширява и вече всеки потребител там, разполага със смартфон и покупката на смартфон, вече е свързана по-скоро с цикъла на ъпгрейд.
Виждайки затруднената ситуация, HTC обръщат доста голямо внимание на Индия. Пазарът на смартфони там, все още не е пренаситен (като този в Китай) и носи надежда на доста OEM производители. За съжаление, твърде много други компании, също са “хвърлили око” на Индия и със сигурност няма да има място за всички. OnePlus, Xiaomi, Asus са производители с вече изградено име в Индия, а местните Micromax си партнират със Cyanogen, за да подобрят смартфоните си в софтуерно отношение. Като за капак, Google стартираха в Индия и Android One програмата с изключително евтини Android устройства, предоставят прилично потребителско изживяване на супер ниска цена.
Оказва се, че нищо от горепосочените, не е в полза на HTC. С всяка година, приходите на компанията намаляват и ситуацията става все по-тежка. Тайванците се насочват към различен тип продукти и не е изключено, именно те да се окажат “спасителният им пояс” – Re camera, VR партньорство с VALVE и други.
Историята вече ни показа, как Nokia от топ производител на телефони – просто си замина, след няколко години неуспешни опити да наложи Symbian (след това “под крилото” на Microsoft и Windows Phone). BlackBerry “берат душа” с малко над 1% пазарен дял и въпреки, че операционната им система е супер – канадците просто не успяват да се преборят с Android и iOS. В тежко положение се намират и Sony, но за разлика от HTC, те имат изключително доходоносен бизнес със сензори за камери за смартфони, който ги подкрепя в трудните времена.
Очакват се сериозни размествания сред Android производителите на смартфони. През следващите години, някои от гигантите в областта ще се оттеглят от сцената и ще отстъпят място на нови и далеч по-агресивни играчи като Lenovo, Huawei, Xiaomi и други.