Droidcon 2012 Букурещ – Ден втори

    На втория ден от Droidcon 2012 се състоя главно от презентации, относно писането на приложения за Android OS и това как работи системата като цяло.

    Chiu-Ki Chan говори за Custom Components в Android, какви са предимстава им пред вградените в системата компоненти за разработчиците и как те могат да ги използват. Слайдове на презентацията, както и кратко видео може да намерите на този линк.

    Alexandr Negara от GDG Moldova (Google Developer Group) говори на тема “Предсказват ли мобилните устройства нашите действия?”. Както се досещате, презентацията започна с приложението Google Now. Показването на информация преди да сте я поискали, е същността на Google Now и това, което го отличава от другите мобилни асистенти. Информация за Predictive API на Google, може да откриете на този линк.

    Andrei Catinean и Eugeniu Arbuleac от GDG Cluj Napoca бяха избрали най-популярното румънско мобилно приложение за новини за Android OS и показаха как то може да се оптимизира по отношение на дизайн и функционалност. Тяхната визия за приложението е съобразена с препоръките на Google за дизайн на приложения, които можете да видите тук. Andrei Catinean и Eugeniu Arbuleac обобщиха, че за да се създават страхотни приложения за Android, те трябва да отговарят на 3 основни принципа: простота, красота и функционалност. Тази презентация предизвика най-многобройни дискусии сред публиката, заради което момчетата спечелиха наградата за “Най-добри млади презентатори”.

    Daniel Popescu, който работи в Adobe, ни показа възможността да се създават приложения едновременно за Android и iOS чрез HTML5 и платформата Phonegap. Разказа ни за положителните и отрицателните страни на вградените, web приложенията и хибридните такива. Според него, да създаваш приложение чрез Phonegap не е по-трудно от това, да създадеш един уеб сайт. Той демонстрира няколко приложения на своя iPad и Android смартфон. Слайдовете на презентацията можете да видите тук.

    Marius Mailat, основател на Androider.ro, разказа гледната точка на голяма софтуерна компания при създаването на мобилни приложения. Той акцентира върху нуждата да бъде постевен фокус на трите основни мобилни операционни системи (Android, iOS и WP), за да се обхване максимално голяма част от мобилните потребители. Приложенията трябва да бъдат интересни, лесни за работа и максимално функционални, за да привлекат потребителите.

    Още за Droidcon 2012:
    Droidcon 2012 Букурещ – Ден първи
    Droidcon 2012 в Румъния