Android 4.0 Ice Cream Sandwich подробно

    Тази нощ Google и Samsung показаха Android 4.0 Ice Cream Sandwich и първият смартфон, който ще използва тази версия на Android, Galaxy Nexus. Ice Cream Sandwich е първата версия на Android, обща за смартфони и таблети. Накратко ви показахме какви са новите неща в Android Ice Cream Sandwich. Нека сега да разгледаме новостите малко по-подробно.

    Android 4.0 Ice Cream Sandwich има напълно нов вид. Lock screen-а, widget-ите, нотификациите, мултитаскинга и всички останали неща са били напълно преработени и подобрени, за да бъде Android по-прост за използване, красив и “повече от умен”.

    Началният екран е взел неща, както от Android Honeycomb, така и от Android Gingerbread. В долната част на екрана се намира System Bar. На тази лента са разположени бутоните Home, Back и Recent Apps. Home и Back бутоните от System Bar е ясно какво правят. Бутонът Recent Apps дава възможност до видите последно отворени приложения, като потребителите могат да затварят приложение с плъзгане на пръста.


    Точно над System Bar се намира Favorites Tray. В тази лента можете да откриете иконки на Phone, People, Messaging, Browser, App Drawer. Лентата може да бъде персонализирана, като потребителите могат да добавят в нея shrtcut-и към различни приложения, хора, папки. Когато отворите някое приложение, Favorites Tray се скрива и на негово място се показва Action Bar. Това е лента, в която се добавят различни опции, в зависимост от приложението, което сте отворили. Например, в Gmail приложението, докато сте отворили Inbox, в Action Bar се намират бутони за създаване на нов email, търсене на email и labels (етикети). Ако отворите даден email, в бутоните в Action Bar ще се променят.

    Widget-ите се разполагат на отделен таб в app drawer, което улеснява добавянето им на началния екран. Можете да променяте размера на widget-ите.

    Ако преместите едно приложение върху друго с влачене, ще бъде създадена папка и двете приложения ще бъдат сложени в нея.

    Направени са промени и подобрения в нотификациите. Може би най-готината нова възможност за потребителите е опцията да видят нотификациите при заключен екран на устройството. От lock screen-а потребителите могат да проверят нотификациите и да отидат директно на приложението, свързано с дадена нотификация. Потребителите могат да премахнат дадена нотификация с плъзгане на пръста, ако не искат да им бъде напомняно отново за нея. При нотификациите е добавена възможност за управление на музикалния плейър.

    Клавиатурата също е преработена и подобрена. Copy и paste опциите са подобрени. Можете да маркирате текст и с влачене да го преместите.

    Speech-to-text опцията работи доста по-добре. С нейна помощ можете доста лесно да пишете email-и и SMS-и. Просто диктувате текста и виждате как думите, които произнасяте, се изписват на екрана.


    Face Unlock е нова опция за потребителите. За нея на страницата на Google/Nexus се казва „можете да отключите своя телефон с усмивка”. За какво става въпрос? На lock screen-а на телефона има иконка за отключването му. Ако плъзнете иконката надясно, устройството се отключва и се показва началния екран. Ако плъзнете иконката наляво, се отваря Camera приложението. Тук телефонът може да бъде отключен с опцията за разпознаване на лица. Тази опция е удобна, ако искате да защитите своя телефон и да му сложите парола, за да можете само вие да го отключвате. Вместо всеки път да въвеждате паролата, камерата може да ви разпознае и телефонът да бъде отключен. Колегите от thisismynext.com са показали как работи Face Unlock в кратко видео.

    Roboto е нов шрифт, който е използван в Android ICS.Този шрифт е използван на множество места в мобилната платформа, включително в цифровия часовник на lock screen-а. От това, което сме видели, шрифтът изглежда добре и е лесен за четене. А името му е доста готино и … подходящо за Android.

    Потребителите могат да правят снимка на екрана (screenshot) на устройството, като задържат бутона за включване/изключване и бутона за намаляване на звука. Потребителите на iOS (iPhone) от много време могат да правят снимка на екрана от всяко място в операционната система и от всяко приложение. Вече и потребителите на Android ще имат същата опция.

    People App заменя Contacts. Тук за всеки контакт можете да видите много повече информация и снимките са по-големи. За конкретен контакт можете да видите телефонните номера, email адреси, връзки в различни социални мрежи, плъзгане на пръста наляво показва последните неща, които даденият контакт е публикувал в различни социални мрежи. Във Favorites tab можете да видите снимки с висока резолюция на контактите, с които най-често контактувате. Разположението им се описва като „magazine style UI” и доста прилича на Metro UI, който познаваме от Windows Phone. Когато звъните на някой от контактите си, на екрана се показва голяма снимка на контакта, както и информация за позвъняването и опции.


    В уеб браузъра са направени някои подобрения, добавени са нови възможности. Функцията Save for offline reading ви дава възможност да запазите дадена уеб страница и да я четете по-късно offline (т.е. без да сте свързани към интернет). Така можете да записвате статии, които да прочетете, както и разписанието на автобусите или влаковете, кога и кои филми дават в дадено кино, в колко часа пристига/излита самолета, с който ще пътувате вие или някой познат. Изглежда, че тази опция може да се окаже доста удобна в определени ситуации.


    Браузърът поддържа табове и има система за управлението им, която наподобява Recent Apps. Имате възможност с плъзгане на пръста да затворите даден таб.

    Във всяка нова версия на Android има подобрен в работата на уеб браузъра. Подобрена версия на WebKit осигурява по-висока скорост при рендиране. Ъпдейт в JIT engine осигурява по-висока скорост на изпълнение на JavaScript.

    Има възможност за синхронизация на bookmark-овете с Chrome. Браузърът автоматично използва Google акаунта, за да синхронизира всички Chrome bookmark-ове на телефона.

    Друга опция ви позволява само с едно натискане да видите desktop версията на дадена уеб страница.

    Интерфейсът на Gmail приложението е преработен. В Inbox виждате 2-редово preview на получените email-и, което ви позволява да видите за какво става въпрос в дадено съобщение, без да се налага да го отваряте. Когато се намирате в Inbox, на Action Bar-а в долната част на екрана ще видите бутони за създаването на ново съобщение, за търсене на съобщение, етикети (labels). Gmail сваля съобщенията от последните 30 дни. При търсене, търсите в тези съобщения. Този период може да бъде променян от настройките на приложението.
    Когато сте отворили съобщение, с плъзгане на пръста наляво или дясно можете да видите предишното или следващото съобщение.

    Google твърди, че няма забавяне при правенето на снимки. Функцията за разпознаване на лица прави снимките фокусирани. Разпознатите лица се виждат добре и ясно. При заснемането на видео, има опция за zoom-ване и фокусиране на различни неща, докато снимате. В ICS правенето на панорамни снимки е изключително лесно и интуитивно. Имате възможност да изрязвате, завъртате, да премахвате ефекта „червени очи”, да прилагате различни филтри върху вече направените снимки. Споделянето на снимки тук е изключително лесно и удобно. Gallery приложението използва magazine style UI, който видяхме и в People App.

    Има промени и подобрения в Calendar. С плъзгане на пръста на ляво и дясно, да се преминава към предишен или следващ ден. С pinch-to-zoom можете да увеличите или намалите детайлите, които се виждат.


    В новата версия на Android имате възможност да следите точно колко мобилни данни сте използвали през определен период от време и кое приложение е използвало най-много. Можете да избирате периода, за който искате да видите информация. Можете да сложите предупреждение, когато използвате определено количество данни или дори да спрете достъпът до данни след преминаването му. По този начин, можете да сте сигурни, че няма да надвишите лимита и да се наложи да плащате допълнително.

    Android Beam е нова опция в Android, с чиято помощ лесно можете да използвате NFC възможностите на своя телефон и да споделяте информация с друго Android устройство, поддържащо NFC. Споделянето става просто като допрете двете устройства, без да е необходимо да отваряте приложения и да ровите из различни менюта. Колегите от thisismynext.com са заснели как става споделянето на информация между две устройства с помощта на Android Beam: