Huawei представиха флагмените си за 2016 година P9 и P9 Plus, като основен акцент са новите им, двойни камери, сертифицирани от Leica. Важно е да знаете, че камерите са само “сертифицирани” от Leica, не са тяхно производство.
И докато вече има няколко смартфона с двойна камера на гърба, която позволява пре-фокусиране на по-късен етап, то подходът на Huawei в двойните камери на P9 и P9 Plus е малко по-различен и не опира само до пре-фокусирането… Ще Ви припомним, че едната камера е цветна 12MPx-ова, а втората е монохромна. Кому обаче е нужно това…?
Попаднахаме на доста интересна статия в TheVerge, която обяснява и осмисля наличието на два камера модула, единият от който монохромен.
Едната камера (монохромната) в P9 и P9 Plus, може да снима само в черно и бяло. Според статията, черно-белите снимки успяват да уловят доста повече детайли за сцената, спрямо цветните, защото просто не се ангажират с цвета на светлината. RGB сензорът (цветният) трябва да филтрира светлината, за да определи кое какъв цвят е и да го сложи на мястото му на снимката. Huawei твърдят, че двата сензора в P9 и P9 Plus могат да уловят до 270% повече светлина от камерата на iPhone 6s и 70% повече от тази в Galaxy S7.
Двете камери снимат едновременно и впоследствие P9 използва силните страни на двете и сглобява една снимка, която никоя от двете камери не може да направи самостоятелно. “Цветната” камера носи цвят, а като се добавят и детайлите от “черно-бялата” камера – се получава максимално добър резултат. Предимствата би трябвало да се усетят сенките, където детахлите лесно могат да бъдат “размити” от цветните камери в останалите смартфони.
The Verge обясняват и защо в смартфоните не се използва само една, но да кажем “съвършена” камера… Всъщност отговорът го знаем всички – в съвременните смартфони, просто няма как да бъде побран достатъчно голям сензор, който да може да се справи с всичко описано по-горе. Това е причината да се търсят нови подходи и по-сложни системи с по две камери.
Huawei P9 (туитър)